Mahkeme ‘Türk Periscope’u haklı buldu
Periscope İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri Ltd. Şti. kendi adına tescilli Periscope markasına, Twitter’ın canlı yayın platformu Periscope’un tecavüz ettiği gerekçesiyle açtığı davayı kazandı.
GÜNDEM 13 Haziran 2018 Çarşamba

Mahkeme, Twitter, Google ve Apple’ın Türk Patent Enstitüsü nezninde tescilli Periscope markasına tecavüz ettiğini karar verdi. İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına Periscope İletişim ve Prodüksiyon şirketi ile Twitter, Apple ve Google şirketinin avukatları katıldı. Periscope İletişim’in avukatı,”Periscope İletişim Şirketi’nin markasına sistematik olarak tecavüz devam etmektedir” dedi.

"FAALİYET ALANIMIZ FARKLI"

Periscope ile dava açan şirketin faaliyetlerinin tamamen farklı olduğunu savunan Twitter’ın avukatı “Periscope teriminin arama motorundan çıkmasını sonlandırmak teknik olarak mümkün değildir. Bundan Twitter sorumlu değildir” derken, Google avukatı ise “Google tek başına marka ihlalini bilecek pozisyonda değildir” diyerek davanın reddini istedi. Yer sağlayıcı konumunda olduğunu belirten Apple’ın avukatı da davanın tarafı olmadıklarını belirtti. Periscope adı altındaki her türlü reklam ve tanıtım faaliyetlerinin durdurulmasına karar veren mahkeme, Periscope ibaresinin, tanıtım sayfalarında, içerikte ve adres bağlantılarındaki kullanımlarının durdurulmasına hükmetti. Mahkeme, gerekirse mobil Periscope uygulaması, @periscope isimli Twitter hesabı ve www.pericope.tv isimli internet sitesinin Türkiye’den erişiminin engellenmesine karar verdi.

2017’nin nisan ayında Periscope’un Türkiye’deki faaliyetlerinin tedbiren durdurulması kararlaştırılmıştı. Bunun üzerine Türkiye’de uygulamasının adını Scope olarak değiştiren Periscope, web sürümünü de pscp. tv adresine taşımıştı.

Hayati ARIGAN / GAZETE HABERTÜRK