Sığınmacıların bayram göçü! Başvuru yapan 54 bin Suriyeli sınırdan geçti
Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'nda günlerdir sığınmacı yoğunluğu yaşanıyor. Ramazan Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler için bugün son gün... Suriyelilerin geri dönüşleri ise 26 Haziran'da başlayacak...
GÜNDEM 13 Haziran 2018 Çarşamba

Ellerinde bavulları, yüreklerindeki özlemleriyle koştular; ayrı kaldıkları vatanlarında bayramlarını geçirmek için sınıra akın ettiler. Ramazan Bayramı nedeniyle Kilis Valiliği Suriye'ye gidiş dönüşlere izin vermişti. İzdiham yaşanmaması için de ilk kez online başvuru sistemi uygulandı. 74 bin Suriyeli ülkelerine gitmek için rekor başvuruda bulundu. Suriye'ye geçişlere 13 Haziran'a kadar izin verildi. Günlerdir geçişler sürerken iznin son günü olunca yüzlerce Suriyeli sınıra akın etti. Sabahın erken saatlerinde Öncüpınar Sınır Kapısı'na giden sığınmacılar 7 kontrol noktasından alındı. İşlemleri tamamlananlar Suriye'ye geçiş yaptı.

Suriyeliler çoğunlukla Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütlerinden temizlenen Çobanbey, Carablus, El Bab ile Afrin bölgelerine gidiyor. Şimdiye kadar başvuranlardan 54 bini geçiş yaptı. Ancak bu sayının artması bekleniyor.

Suriyeliler 26 Haziran ile 6 Temmuz tarihleri arasında Türkiye'ye dönüş yapabilecek.