Kılıçdaroğlu: Kandil'e gitmek yeni mi aklına geldi?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk TV, SHOW TV ve Bloomberg HT ortak yayınında Ece Üner'in sorularını yanıtladı.
GÜNDEM 14 Haziran 2018 Perşembe

(Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin performansı) İnce'nin performansı gayet iyi. Dinamik, enerjik, güven veren, yeni bir yüz, bir iddia ortaya koyabiliyor. Bu iddianın arkasında durabiliyor. Siyasi olarak kirlenmemiş, temiz bir arkadaşımız. 81 milyonun hakkını, hukukunu sağlayabilecek bir cumhurbaşkanı profili sergilemek istiyor. Sayın İnce girecek, kazanacak, koltuğa oturacak.

DİYARBAKIR MİTİNGİNİ KENDİNE YEDİREMEDİ

(Muharrem İnce'nin, Selahattin Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret etmesi) Sayın Demirtaş'ı ziyaret etmesi, eşinin Sayın Demirtaş'ın eşini ziyaret etmesi Kürt vatandaşın oyunu almaya yönelik bir hareket olarak yorumlanmamalı. Demirtaş bir cumhurbaşkanı adayı. Suçlu değil tutuklu. Tüm adayları ziyaret edeceğini söylemişti. Erdoğan'ı da ziyaret etti. İnce, 81 milyonun cumhurbaşkanı olma yönünde yola çıktığı için toplumda kavga olmasını istemiyor. Yolun başlangıcını bir araya gelerek yapmalıyız. Erdoğan bir TV programında gelmez, konuşmaz. İlk adımı İnce attı ve tüm liderleri ziyaret eti. Kendi içerisinde tutarlı bir hareket. İnce'nin Diyarbakır mitingini izleyemedi, yediremedi kendisine. Nasıl olur da bu kadar kalabalık olur diye. Orada istihbarata sormuş. Demek ki istihbarata talimat veriyor Muharrem İnce'yi takip etsin diye. Dünyaya şu masajı veriyor, "Ben demokrasi ülkesi değil, istihbarat ülkesiyim" diye...

(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Demirtaş için "Tutukludan aday olmaz" şeklindeki açıklaması) Bir insanın en temel ilkelerinden birisi seçme ve seçilme hakkı. Mahkum olmamış bir kişi için bu kuralı getirdiğinizde siz dünyaya demokrasiyi nasıl açıklayacaksınız. Yarın bu kişi beraat etti, diyelim ne olacak. Siz bunun önünü kesiyorsunuz.

İNCE'NİN RESTORASYON DEDİĞİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Yüzde 10 barajının kaldırılması. Liderleri halkın seçmesi lazım. Yargı bağımsızlığı, medya özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması lazım. İnce'nin restorasyon dediği dönem biri anayasa değişikliği. Cumhurbaşkanının tarafsızlığı nasıl sağlanacak anayasa değişikliğiyle... Bunun da biz zamana ihtiyacı var. Bu Muharrem Bey seçildikten sonra anayasa değişikliği için STK, üniversiteler elbette harekete geçirecektir. Millet İttifakı da destek olacaktır.

ÖÇ ALMAK GİBİ BİR DÜŞÜNCEM YOK

Ben hayatım boyunca hep rahat oldum. Ben gece yatağımda rahat uyuyorum. Benim verilemeyecek bir hesabım yok. Öç almak gibi bir düşüncem yok. Erdoğan'ın böyle düşünceleri var. Erdoğan'a karşı biri cesaret edip aday olabilir mi? Biz de herkes aday olabilir. Erdoğan'a inanmıyorum. Dün söylediğini bugün yalanlayabiliyor. OHAL'i kaldıracaksa şimdi neden kaldırmıyor?

KANDİL'E GİTMEK YENİ Mİ AKLINA GELDİ?

16 yıldır iktidardasın Kandil'e gitmek yeni mi aklına geldi, neden şimdi? Terörle mücadele ciddi iş. Oy avcılığı ile terörle mücadele yapılamaz. Kararlı olması lazım. Hükümeti PKK terör örgütü ile aynı masaya oturttular. Bunların terörü bitirme amaçları yok, terörden nasıl yararlanırız diye bir arayış içerisindeler. 16 yılda çözemediler. Senin 16 yılda çözemediğini biz 4 yılda çözeceğiz. Terörle mücadele akıl ve kararlılık işidir. Siz başkalarının akılları ile hareket ederseniz terörü engelleyemezsiniz. Terörün finans kaynağı kesilmeli önlemek için. Erdoğan'ın ağzından bu çıkıyor mu? Suriye'ye neden girdik? Bir dönem IŞİD'i de destekledi bunlar. Ne zaman Türkiye'ye yönelik eylemlere başladılar o zaman "Terör" dediler.

1 milyona yakın öğretmen atanacak. Kadrolu ve sözleşmeli öğretmene de son vereceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı politikalarına da son vereceğiz.

Bütün taşeron işçilerde benim hakkım var. Sizin sorunlarınızı ilk kez gündeme getiren benim. Geçmişte hangi siyasi partiye oy vermişlerse versinler hepsinden oy bekliyorum. Bana hakkımı teslim etmeleri lazım.

ELİN OĞLU KAÇ PARAYA YAPTI, SEN KAÇ PARAYA YAPTIN?

Faiz yükseliyor. Erdoğan, faize karşıydı neden konuşmuyor? Terzi söktüğünü dikemez. Bu hale getiren bir insan ekonomiyi düzeltemez. Üretirseniz dolar getirirsiniz, tarımınız çökmez. Kimin aklına gelirdi Türkiye'nin saman ithal edeceği? Türkiye'yi bu hale getiren kim, kimler veya hangi politikalar? Hiç karşı çıkmadık hangi köprüye karşı çıktık. Karşı çıktığımız kaç paraya yaptın, bunlar milletin verdiği vergiler ile karşılanıyor. Elin oğlu kaç paraya yaptı, sen kaç paraya yaptın.

UZUN SÜRE ASKERLİĞE GEREK YOK

Biz profesyonel orduya geçmeyi planlıyoruz. Uzun süre askerliğe gerek yok. Biz bunları düşünüyoruz. Uygulamaya koyma aşamasında Millet İttifakı çoğunluğu elde edince oturulur konuşulur.

FETÖ KONUSUNDA ARAMIZDA İKİLİK YOK

(Muharrem İnce'nin FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili açıklamaları) Sayın İnce'yle aramızda bir ikililik yok. Muharrem Bey'in dedikleri doğru. Bu dosyalar zamanında işleme koyulmadı. 7 dosya, 7 ayrı mahkeme FETÖ'nün tutuklanması ile ilgili karar alıyor. Adalet Bakanlığı bu dosyaları 8 ay bekletti. Neden bu dosyaları beklettiniz? Hangi gerekçe ile beklettiniz? Amerika diyor ki 'FETÖ ile ilgili somut bilgi gönderin'. Somut bilgi istiyorum diyorlar. Bütün dosyayı gönderirseniz bunu açıp okumazlar. Gönderemiyorlar bunlar da işin içerisindeler. Siyasi ayağı sensin bu işin. Erin ne günahı var, askeri öğrenciler okuldan çıkarıldı, kim çıkardı komutan onların ne günahı var. Bunlar çocuk mu kandırılıyor. Devleti yöneten 'ben kandırıldım' diyorsa bir dakika orada oturmaz ve istifa eder. Halkından özür dileyip görevinden ayrılması lazım. FETÖ ile mücadele hepsi hikaye. Siyasi ayağı ortaya çıkartacaksınız. Yapamazlar, beceremezler değil yapamazlar. Çünkü kendileri.