Tekirdağ'da tren faciası: Ölü sayısı 24'e yükseldi
Tekirdağ Çorlu'da dün saat 17.00 sıralarında yolcu tren kazası yaşandı. İlk belirlemelere göre 10 olan ölü sayısı, bu sabah itibarıyla 24'e yükseldi; yaralı sayısı ise 124 olarak açıklandı.
GÜNDEM 09 Temmuz 2018 Pazartesi

Bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Çorlu'da meydana gelen tren kazasına ilişkin, "Bu kazada arama kurtarma çalışmaları 9 Temmuz 06.00 itibarıyla tamamlanmış durumdadır. Kaza sonucunda 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hastanede müracaatı gerçekleşen vatandaşlarımızın müşahadeleri ve gerekli tedavileri de devam etmektedir" dedi.

Kazada yaşamını yitiren yolcuların yakınları cenazelerini almak için  Çorlu Devlet Hastanesi morgu önünde toplandı. Acılı ailelerin bekleyişleri sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tren kazası dolayısıyla ilgili bir mesaj yayıladı.

DÜN SAAT 17.00'DE DEVRİLDİ

Uzunköprü- Halkalı seferini yapan, içinde 362 yolcu ve 6 personel bulunan yolcu treni dün saat 17.00’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi’nde devrildi.

KAZA NASIL MEYDANA GELDİ?

Tren raylarının altındaki toprağın yoğun yağış nedeniyle kaydığı görüldü. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

08 Temmuz 2018 tarihinde Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 trenin Balabanlı-Çorlu arası km 162’de seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagon raydan çıkarak devrilmiştir. Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir. Arama kurtarma ekipleri kaza yerine intikal etmiştir. (AA-DHA-İHA)