Tekirdağ'daki tren faciasında son durum... Hayatını kaybedenlerin kimlikleri belli oldu...
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde yolcu treninin vagonları raylardan çıkıp devrildi. Habertürk TV Muhabiri Okan Ateş, olay yerinden; Habertürk TV Muhabiri Gamze Turgutlu ise hastaneden son durumu aktardı. İşte detaylar...
GÜNDEM 10 Temmuz 2018 Salı

Kapıkule-İstanbul seferini yapan 6 vagonlu yolcu treni dün akşam saat 17.00 sıralarında kaza yaptı. Kaza, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Köyü yakınlarında meydana geldi. Kazada trenin 5 vagonu raydan çıkarak devrildi. Trende 6'sı personel toplam 368 kişi vardı. Can kayıplarına neden olan kazada çok sayıda yoldu da yaralandı.

Kaza haberinin alınmasının ardından operasyon başlatıldı. Olayın ardından bölgeye 100'den fazla ambulans ve yardım ekibi sevk edildi. Ancak aşırı yağış nedeniyle kazanın olduğu bölgeye ulaşmak kolay olmadı. Kaza yerine ayrıca arazi ve paletli araçlar yönlendirildi. Ambulans ve kurtarma helikopterleri de gece boyunca bölgedeki yaralıları tahliye etti. Yaralıların büyük çoğunluğu Çorlu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Çorlu civarında, Tekirdağ il sınırındaki özel ve devlet olmak üzere tüm hastanelerde yaralılara müdahale edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kazanın hemen ardından devletin ilgili tüm birim ve imkanlarının seferber edildiğini açıkladı. Taziye ve geçmiş olsun mesajı yayınlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kazanın her boyutuyla soruşturulduğunu duyurdu.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kazanın aşırı yağmur yüzünden, menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği belirtildi. İçişişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı kriz merkezi oluşturdu. Yolcu yakınlarının ALO 184'ü arayarak bilgi alabilecekleri açıklandı.

06.00 İTİBARIYLA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Çorlu'da meydana gelen tren kazasına ilişkin bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ,  "Bu kazada arama kurtarma çalışmaları 9 Temmuz 06.00 itibarıyla tamamlanmış durumdadır. Kaza sonucunda 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hastanede müracaatı gerçekleşen vatandaşlarımızın müşahadeleri ve gerekli tedavileri de devam etmektedir" dedi.

Kazada yaşamını yitiren yolcuların yakınları cenazelerini almak için  Çorlu Devlet Hastanesi morgu önünde toplandı. Acılı ailelerin bekleyişleri sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü.

Öte yandan, 24 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasıyla ilgili 2 makinist ifadeleri alınmak üzere savcılığa çağrıldı.

HAYATANI KAYBEDENLERİN KİMLİK BELLİ OLDU

Kazada yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle: Ersen Gül, Serhat Şahin, Melek Tuna, Ayşe Başaran, Ergün Kerpiç, Hakan Sel, Oğuz Arda Sel, Özge Nur Dikmen, Gülce Dikmen, Sena Köse, İrfan Kurt, Mavinur Tiflizden, Bahar Koçman, Yağmur Laçin, Özcan Cesur, Derya Kurtuluş, Beren Kurtuluş, Emel Duman, Bihter Bilgin, Ömer Alperen Can, Seyfi Ergül, Zübeyde Seven, Gani Kartal ve Rubize Kartal.

Peki kazanın ardından bölgede neler yaşandı? Habertürk TV Muhabiri Okan Ateş, olay yerinden; Habertürk TV Muhabiri Gamze Turgutlu ise hastaneden son durumu aktardı. İşte detaylar...

MAKİNİSTLERİN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Habertürk.com'dan Olcay Aydilek'in aktardığı bilgilere göre, Edirne’den İstanbul’a giden tren, Balabanlı-Çorlu arası 162. kilometrede saatte 100-110 kilometre hızla seyrediyordu. Makinistler, saat 17.00 sularında kazanın meydana geldiği menfeze yaklaştı. Makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin, raylarda ve traverserlerde olağanüstü bir durum görmedi. Yalnızca, kazaya neden olan bölgede rayların bir miktar suyla kaplı olduğunu belirttiler. 

Lokomotif, menfeze girince zemindeki boşluk nedeniyle tren sarsıldı. Makinistler, zeminle ilgili sorun olduğunu anlar anlamaz treni durdurmak için freni çekti. Makinistler, “Sarsıntıyı hissettik ve frene bastık” dedi. Lokomotif ve ardından gelen vagon menfezi geçti. Sonraki 5 vagon trenin ağırlığının da oluşturduğu güçlü sarsıntının etkisiyle raydan çıktı ve devrildi. Lokomotif ve birinci vagonun, frene basıldıktan sonra 120 metre daha gittiği belirtildi. Makinistler, tüm bunların saniyeler hattı saliseler içinde olduğunu kaydetti. Makinistler jandarmadaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.