Ufuk'un otopsi raporu: Kafasında parçalı kırıklar tespit edildi
Hatay'ın Hassa ilçesinde kaybolduktan 8 gün sonra cansız bedeni bulunan 6 yaşındaki Ufuk Tatar dün toprağa verildi. Çocuğun ölümüne ilişkin soruşturma da sürüyor. Ufuk'un, cenazesinin bulunduğu noktaya nasıl gittiği araştırılıyor. Öte yandan, Ufuk'un otopsi raporu açıklandı.
GÜNDEM 10 Temmuz 2018 Salı

8 gün boyunca umutla, evlatlarından gelecek iyi haberi beklemişlerdi. Ama arama kurtarma ekipleri, Ufuk'un cenazesiyle geri döndü. Hatay'ın Hassa ilçesinde kaybolduktan sonra cansız bedeni bulunan Ufuk Tatar, dün toprağa verildi. Tören, Kırıkhan ilçesindeki 201 Evler Yörükler Camii'nde yapıldı. Ailesi ve yakınları duygusal anlar yaşadı. Baba Muhammet Tatar, ayakta duramadı. Anne Durdu Tatar da, evladının tabutunu görünce gözyaşlarını tutamadı. Ufuk'un cenazesi, namazın ardından Yörükler Mezarlığı'nda toprağa verildi.

6 yaşındaki Ufuk Tatar, 1 Temmuz günü ailesiyle gittiği Arpalıuşağı Köyü'nde kaybolmuştu. Amcasıyla su kaynağına gittikleri sırada kaybolduğu belirtiliyor. Ancak babasının çelişkili ifadeleri de göz önünde bulundurularak her ihtimal değerlendiriliyor. Çocuğun, babasının tefecilere borçları yüzünden kaçırılmış olabileceği de ihtimaller arasında. İşte bu yüzden ekipler şimdi, çocuğun, ölü bulunduğu noktaya nasıl gittiğini araştırıyor. Zira Ufuk'un cansız bedeni, yetişkin insanların dahi ulaşmakta güçlük çekeceği sarp kayalık ve dik yamaçlardan oluşan bir alanda bulundu. 

KAFATASINDA PARÇALI KIRIKLAR TESPİT EDİLDİ

Ufuk Tatar'ın yapılan otopsisinde ilk bulgulara göre kafatasında parçalı kırıkların bulunduğu, silah veya delici alet yaralanması izlerine rastlanmadığı bildirildi. Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ufuk Tatar'ın Hassa ilçesine bağlı Arpalıuşağı Mahallesi'nde 1 Temmuz'da kaybolmasının ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.

Olayla ilgili tüm detaylar ve eldeki delillerin soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılarınca değerlendirildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ufuk Tatar'ın cenazesi devletimizin tüm arama ve kurtarma timlerinin ve duyarlı vatandaşlarımızın üstün gayreti sonucu 08.07.2018 tarihinde kaybolduğu yere yaklaşık 5 kilometre mesafede sarp kayalıklarla kaplı ormanlık alanda yaklaşık 20 metre yüksekliğinde bir kayanın dibinde bulunmuştur. Hassa Cumhuriyet Savcımız ve jandarma olay yeri inceleme ekibinin yaptığı inceleme sonucu Ufuk Tatar'ın cenazesi bulunduğu yerden alınıp Hassa Devlet Hastanesi'ne getirilerek gerekli ilk ölü muayene ve tespit işlemelerine müteakiben daha ayrıntılı klasik otopsi işlemleri için Hatay Adli Tıp Şube Müdürlüğü'ne gönderilmiştir."

Gerekli otopsi işlemlerinin yapıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hatay Adli Tıp Şube Müdürlüğü'nce cenaze üzerinde yapılan inceleme ve klasik otopsi sonucunda ilk bulgulara göre Ufuk Tatar'ın kafatasında parçalı kırıkların bulunduğu, vücudunda ateşli silah yaralanması ve kesici, delici alet yaralanması izi bulunmadığı, anal bölgede herhangi bir patolojik özellik görülmediği saptanmış fakat kesin ölüm sebebi ve diğer tespitlerin Ufuk Tatar'dan alınan doku ve diğer örneklerin Adana Adli Tıp Grup Başkanlığı'nca yapılacak histopatolojik ve toksikolojik inceleme sonucunda yapılacağı anlaşılmış olup, konuyla ilgili soruşturma Hassa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hassasiyetle ve titizlikle yürütülmektedir." (AA)