Emrah Serbes davasında karar çıktı
İzmir-Aydın Otoyolu'nda önündeki otomobile çarparak aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olan yazar Emrah Serbes ile ilgili davada karar çıktı.
GÜNDEM 12 Temmuz 2018 Perşembe

İzmir-Aydın Otoyolu'nda önündeki otomobile çarparak aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olan yazar Emrah Serbes ile ilgili davada karar çıktı. Emrah Serbes "bilinçli taksirle 3 kişinin ölümüne neden olmak"tan suçlanıyordu. Hakkında 22.5 yıla kadar hapsi isteniyordu. İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 3'üncü duruşmada karar çıktı. Emrah Serbes 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutukluluk halinin devamına karar verildi. Kazanın ardından suçu üstlenen kenan doğru ise 1 yıl hapis cezası aldı. Doğru'nun cezası ertelendi.

Karar okunduktan sonra Serbes dışarı çıkarılırken mahkeme salonuna dönüp "Kendinize iyi bakın dostlar, beni düşünmeyin. su akar yolunu bulur" dedi. Bunun üzerine kazada hayatını kaybeden ailenin yakınları tepki gösterdi.

Ayrıntıları Habertürk TV Muhabiri Gülçin Ayçe aktardı.

NE OLMUŞTU?

Kaza, geçen 22 Eylül'de saat 04.30 sıralarında, İzmir- Aydın Otoyolu Torbalı Kavşağı yakınlarında meydana geldi. İzmir'den Aydın yönüne giden Ayhan Özçelik yönetimindeki 35 TV 9335 plakalı otomobile, arkadan gelen 34 NT 5005 plakalı otomobil çarptı. Çarpmanın şiddetiyle savrulan Özçelik'in yönetimindeki otomobil taklalar attı. Kazayı gören diğer sürücülerin durumu bildirmesi üzerine sevk edilen sağlık ekipleri, sürücü Ayhan Özçelik ve kızı Zeynep Özçelik'in öldüğünü belirledi.

Kazada ağır yaralanan Nilgün Özçelik ise Torbalı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yolda kalbi duran ve yapılan müdahalelerle yaşama döndürülen Nilgün Özçelik, Ege Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Burada yoğun bakıma alınan Nilgün Özçelik, kazadan 12 gün sonra yaşamını yitirdi. Kazada ölen baba, anne ve kızları, Manisa'nın Soma ilçesinde toprağa verildi.

Kazanın ardından, otomobili kendisinin kullandığını öne süren Kenan Doğru tutuklandı. Behzat Ç., kitaplarının yazarı Emrah Serbes, kazadan 6 gün sonra sosyal medya üzerinden itiraf mektubunu paylaşarak kazanın sorumlusunun kendisi olduğunu açıkladı. Torbalı Adliyesi'ne gelen Serbes, suçunu itiraf ederek teslim oldu. İfadesinin alınması ardından Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Serbes, tutuklandı, Kenan Doğru ise tahliye edildi.

BİLİNÇLİ TAKSİRLE HAPİS CEZASI İSTENMİŞTİ

Yazar Emrah Serbes'e yönelik Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı fezleke, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. İzmir'de savcılığın ikinci kez yaptığı inceleme ve değerlendirme ardından iddianamede, 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak'tan 22.5 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Savcılık ayrıca, Emrah Serbes'in 3 yıl süreyle araç kullanmaması için ehliyetine el konulmasını da istemişti.

BİLİRKİŞİ RAPORUNUN DETAYLARI

Yazar Emrah Serbes'in neden olduğu ve 3 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasıyla ilgili bilirkişi raporunda, Emrah Serbes'in kaza günü alkollü şekilde direksiyon başına geçtiği ve sara nöbetlerini önleyici bir ilaç kullandığı belirtilmişti. Metinde, "Sürüş yeteneğini olumsuz etkileyen maddeler etkisi altında araç kullanan kişinin fiilinin, bilinçli taksir teşkil ettiğine şüphe yoktur" denilmişti.

Raporda yer alan bir diğer detay; kaza sırasında Serbes'in sürdüğü aracın hızıydı... Rapora göre araç; 130 kilometreden daha süratli şekilde seyir halindeydi. Özçelik ailesinin avukatı Burcu Ece Güler, dava dosyasına giren bilimsel raporun gerçeğin önünü biraz daha açtığını söylemişti. "Bu rapor sonrasında geldiğimiz noktada mahkemenin elinde bilinçli taksirin uygulanması için iki sebep daha bulunmaktadır" demişti. Serbes'in takdiri indirim sebeplerinden yararlanmaya yönelik çabalarını sonuçsuz kılmak için bilimsel mütalaa alınmasına ihtiyaç duyduklarına dikkat çekmişti.