İnce: Hatalarımı biliyorum, apolet tartışmasını fazla uzattım
Son dakika... CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Habertürk TV canlı yayında, Türkiye'nin Nabzı programında Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını yanıtladı. İnce, "Hatalarımı biliyorum, apolet tartışmasını fazla uzattım" dedi.
GÜNDEM 12 Temmuz 2018 Perşembe

İnce, şunları söyledi:

- Hatalarımı biliyorum, apolet tartışmasını fazla uzattım. Erdoğan 32 miting yaptı ben 107 yaptım, yetmez keşke geceleri de yapsaydım, gidemediğim yerler var.

 

- Seçim gecesi sosyal medyada yazılanlardan haberim yoktu... Ben bu millete asla yalan söylemeyeceğim konusunda söz verdim. Yaşar Tüzün 'Abuk subuk şeyler yazıyorlar, çıkıp bir konuşma mı yapsan' dedi, Engin Altay da 'Bekleyelim, YSK açıklasın, konuşmayalım' dedi. Karamollaoğlu da konuşmamıştı. Ben sosyal medyada bu dedikoduları o anda bilmiyordum. Yorgundum, kampanyanın yorgunluğu vardı, Yaşar Tüzün arkadaşım yapalım dedi, Altay bekleyelim dedi ben Altay'ı dinledim. Birlikte yönettik bu kampanyayı.

- Orada bir hatam oldu, millet benden duymalıydı, bir gazeteciden değil. Ben gazeteci olsaydım o mesajı 'Erdoğan kazandı dedi' diye iletirdim, bu İsmail'in suçu değil, yorgunluğuma versinler. Türkiye Cumhurbaşkanlığı'na aday olan kişinin o gece yorulma hakkı yoktur. Yapmam gereken her şeyi de yaptım.

- Şizofren dediğim için pişman değilim, ben bunu kime söyledim... Eşi kaçırıldı diyor, eşim yanımda, bunu bilerek uyduran insanlar için söyledim, beni merak edip üzülenler için söylemedim.

- Bizim mahalleden bana Erdoğan'ı niye kutladın diyenler oldu. Bu insanlar 26 milyon o insana oy vermiş. O insanlar birini seçmiş, o insanların seçtiği kişiyi ben kutlarım, o insanlardan bir dahaki seçimde oy isteyeceğiz. Sayın Erdoğan'a 'Bir şeye çok üzüldüm, bu söylenmemeliydi' dedim... Allah izin verirse yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağım... Benim 15 milyon insana borcum var, yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağım, ben bitmedi demeden bitmez, başka partiye oy verip cumhurbaşkanlığında bana oy verenler ver.

- Selahattin Demirtaş'ı ziyaretimin arkasındayım... Bugün olsa aynısını yaparım.

- (Kılıçdaroğlu ile yemek...) Saat 16.00'da bir gazeteci beni aradı. Henüz bana bir davet gelmemişti. Yerini söylememiştik. Yarım saat sonra beni Genel Başkan aradı. Davet sahibi nasıl isterse ona uyarım. Davet sahibi ne ikram ederse onu yeriz, nereye oturtursa oraya otururuz. Kocaman bir masa idi. O yemekte de uzaktık. Masaya vurmak, uydurma bunlar yalan. Bir özel odaydı, büyük bir masaydı. Fotoğraf çekilmesin diye öyle seçildi sanırım. Bu yemek bir düğün yemeği değildi, siyasi yemekti. Bu yemeğin yeneceğini 81 milyon biliyor. Bu dört kişiden (Kılıçdaroğlu, İnce ve eşleri) başka bu yemekle ilgili kim ne diyorsa yalandır. Bir nezaketsizlik olmadı. Sinirler gerilmedi. Asla hiçbir şey olmadı. Bunların hepsi yalan haber. Olmayan şeylerin ben neyini anlatacağım. İçeride 4 kişi var, korumalar dışarıdaydı. 4 kişi yamek yedik. O yemekte sadece çocuklarımızın düğününü konuşmadık, siyasi şeyler konuştuk. Millet orada konuşulanları merak eder bu da hakkıdır. Yemeği ben düzenleseydim, dışarıya çıkalım açıklama yapalım derdim. Takdir bana ait değil davet sahibine ait. Yüksek maaşlı bürokrat konumundalar. Dedim ki yeniden bir yapılanma yapmamız lazım. Hepimizin Cumhuriyet Halk Partisi yapmamız lazım. Bir milyon genç üye yapmamız lazım. Söylemimizi, kadrolarımızı, iddialarımızı değiştirmeliyiz. 'Bu iddiaları yapabilmek için sizinle yarışamk istemiyorum ama beni genel başkan yapın, sizi de onursal başkan yapalım. Hemen çalışmaya başlayalım' dedim. 'Genel Başkan'dan her şeye kadar, kadrolarımızı değiştirelim bunu başarabiliriz' dedim. Ayağıma vurduğu yalan.

- 14 gün geç açıklandım, 14 gün önce açıklansaydım 35'lerde olacaktık... 

- Arkadaşlar bu kurultayı toplayacak, görüyorum... İnsanlar partinin başına geç derse, ben buradayım. 

- Yerel seçimden sonra CHP kurultaya gitmeli, yenilenmeli. Hazırlıklarına hemen başlamalıdır. Bunları yapıp milletin karşısına öyle çıkmalıdır. Yapmazsa başarısız olur. 'Ey millet görüyor musun benim tüzüğümü, ben evimi temizledim şimdi Türkiye'yi temizlemeliyim' demeli. Ben bunları söylemeye mecburum. Bu partinin bu tüzüğü bu programı orada durduğu sürece CHP'nin Türkiye siyasetinde bir şey demeye hakkı yok. Bu kadrolar gitmeli, bu tüzük, bu program değişmelidir. Bunu yapmalıyız. Bu tüzük böyle değildi, bu kadrolar bu hale getirdi, çok daha demokratikti.

- O görevi vermezlerse bekleyeceğim Didem Yılmaz beni çağırsın televizyonda konuşalım, anlatayım diye. Kenarı çekilecek halim yok devam. Ben unutturmam, kendi imkanlarımla derdimi anlatırım yine anlatırım. Devam edeceğim.