19 Temmuz 2018 Perşembe

Adnan Oktar grubuna yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Oktar'ın da aralarında bulunduğu bazı şüpheliler, Silivri Ceza İnfaz Kurumu'na getirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmasına karar verilen Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu bazı şüpheliler, işlemlerinin ardından Silivri Ceza İnfaz Kurumu'na götürüldü. Tutuklanan şüphelilerden bazıları da Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Metris Ceza İnfaz Kurumu'na konuldu. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 187 şüpheliden 5'i emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılmış, 182'si adliyeye sevk edilmişti. Bunlardan aralarında Adnan Oktar'ın bulunduğu 168 şüpheli tutuklanırken, 13'ü adli kontrol tedbiriyle olmak üzere 14 kişi de serbest bırakılmıştı.

İKİNCİ DALGA OPERASYON

Habertürk muhabiri Hakan Tunç'un aktardığı bilgilere göre, polis yeni gelen bilgiler, belgeler ve deliller ışığında yeni bir operasyon hazırlığında... İkinci dalga operasyonda Adnan Oktar grubuyla ilgili yeni gözaltılar olacağı da gelen bilgiler arasında. Sorgular sırasında 10 kadar kişi itirafçı oldu. Öte yandan savcılık sevk yazısında, "Adnan Oktar'ın 1980'li yıllardan itibaren sözde bir dini cemaat kisvesi altında aslında İslam dinine tamamen aykırı kurallar ve yöntemlerle suç amaçlı örgüt yapılanması oluşturduğu" belirtildi.

OKTAR SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Adnan Oktar'ın tutuklanma talebiyle sevk edildiği Nöbetçi 4. Sulh Ceza Hakimliği'nde sorgusunda, suçlamaları kabul etmediği öğrenildi. Sorgusunda geniş bir arkadaş grubunun bulunduğunu söyleyen Adnan Oktar'ın, "Lakap kullanırım ancak kod adım yoktur. Türk polisine karşı iddia edildiği gibi düşüncem olmadığını beyan etmek isterim" dediği öğrenildi.

#habericireklam#300x250#4060812#right#

AYLIK GELİRİ 3 BİN 500 TL

Sorgusunda aylık gelirinin 3 bin 500 lira olduğunu beyan ettiği öğrenilen Oktar'ın, "Müştekiler bana kumpas kurmuşlardır. Yurtdışı görüşmelerim Türkiye aleyhine değil, Türkiye lehine yapılan görüşmelerdir. Küçük kızları evine alarak cinsel tacizde bulunduğuma dair iddiaları da kabul etmiyorum. Ben kanuna, hukuka uygun yaşayan bir kişiyim. İddiaları çirkin buluyorum, kabul etmiyorum. Gittiğim yerler bellidir. Gizli anlaşılmaz örgüt lideri bir kişi değilim" dediği kaydedildi. (DHA)