Eğer akıllı telefonla yatağa giriyorsanız dikkat!
Birleşik Krallık'ta yapılan bir araştırmaya göre; akıllı telefon bağımlılığı uykusuz geceler geçirmenize neden oluyor. Ayrıca depresyona ve bipolar bozukluğa da yol açıyor.
SAĞLIK 17 Mayıs 2018 Perşembe

Saatlerce telefonunuza bakıyorsunuz. Sonra yatağa giriyorsunuz. Yüzlerce koyun sayıyorsunuz ama nafile. Uykunuz bir türlü gelmiyor. Bir araştırmaya göre bunun suçlusu, akıllı telefonunuz. Araştırma İngiltere'de yapıldı. Glasgow Üniversitesi'nden bilim insanları uyku düzeni ile sağlıklı yaşam arasındaki bağlantıyı araştırdı. 37-73 yaş arası 91 bin 105 kişi mercek altına alındı. Ve akıllı cep telefonlarının hiç masum olmadığı bir kez daha ortaya kondu.

TELEFON EKRANINDAN YAYILAN IŞIK BEYNİ YANILTIYOR

Araştırmaya göre yatmadan 2-3 saat öncesinde cep telefonu kullanımı beyne yanlış sinyaller gitmesine neden oluyor. Telefon ışığı beynin hala gündüz olduğunu düşünmesine sebep oluyor. Ekranlardan yayılan ışık ayrıca, uykuyu etkileyen hormon olan melatoninin salgılanmasını azaltıyor. Bu da uykusuzluğa neden oluyor. Uykusuzluk da vücut ritminin bozulması sonucu depresyon ve bipolar bozukluk gibi rahatsızlıklara.

Peki çözüm ne? Uzmanlara göre akşam yatmadan iki saat önce cep telefonları kapatılmalı. Bilim insanları akşam saat 10'da, yani uyku vaktinde akıllı telefonların bir kenara konulmasını tavsiye ediyor.