'Sosyal dinleme' yaygınlaşıyor!
Şirketlerin tüketiciyi sosyal medya içerikleriyle tanıma çabası giderek yaygınlaşıyor. Bunun adı ‘sosyal dinleme’. Twitter içerikleri yüzde 62 ile başı çekerken, toplam verinin yüzde 27’si forum tartışmalarından, yüzde 6’sı blog yazılarından, yüzde 5’i Youtube yorum ve künyelerinden elde ediliyor.
TEKNOLOJİ 13 Mayıs 2018 Pazar

Pazarlama dünyasında son üç yılda en çok büyüyen trend ‘sosyal dinleme’. Yani tüketicilerin Twitter, Instagram, Youtube, Facebook ve çeşitli bloglarda yaptığı sohbetleri analiz ederek ürün ve hizmet geliştirmek.

Verilerin yüzde 62’si Twitter, yüzde 27’si forum tartışmalarından, yüzde 6’sı bloglardan, yüzde 5’i de Youtube’dan geliyor. Bunu yapan pek çok monitoring şirketi var. Bu şirketlerin anahtar kelimeler üzerinden yaptıkları derlemeleri araştırma şirketleri analiz ediyor. Sadece marka değil, o markayı temsil eden ürünler de ‘search’ ediliyor. Sadece Türkiye’de ayda 7-8 milyon tweet atılıyor.

Sosyal medyada yazdığımız her şey, tüm muhabbetlerimiz şirketler için bir ipucu. Ipsos Research Labs Genel Müdürü Özlem Bulut Sönmezyalçın ile konuştum. Eskiden sokağa çıkıp soru sorulurken son dönemde sosyal medyanın gelişmesi ve kullanıcıların kendi fikirlerini sosyal medyada kayıt altına almasıyla birçok bilginin açık hale geldiğini anlattı. Bu da bu kanallardan ‘monitoring’ yani veri derlemesine izin vermiş.

Örneğin 'kahve' kelimesi nisan ayında Türkiye’de 6 milyon içerikte kullanılmış. Sönmezyalçın dedi ki, “Biz verileri monitoring ajanslarından alıyor ve analiz ediyoruz. Veriler derlenirken, firmalar tarafından üretilmiş tanıtım içerikleri eleniyor. Tüketicinin yazdıklarına ulaşmak esas hedef ki buna da ‘organik içerik’ deniyor. Son iki yılda 20-30 şirket için bu analizi yaptık ve giderek daha çok talep geliyor. Eskiden büyük markalar talep ederdi, küçük şirketler de gelmeye başladı. Bazen celebrity’ler de bu hizmeti almak istiyor.”

Peki bugünlerde neler konuşuluyor sosyal medyada? Özlem Bulut Sönmezyalçın birkaç örnek verdi: “Doğal, probiyotik, parabensiz kelimeleriyle analizler yaptık. Şimdi yine bir şirketin talebiyle ‘ev yapımı yoğurt’ ile ilgili bir monitoring çalışmasının ardından analiz yapmaya hazırlanıyoruz.”

(Gazete Habertürk - Esen Y. Evran)