Elon Musk çılgın projesini anlattı
Elektrikli otomobildi, uzaya en hızlı roket fırlatmaktı derken Elon Musk, yepyeni bir çılgın projeyle karşımızda... Trafikte sıkışıp kalmayı sona erdirecek tünel projesi tamamlandı, akıllardaki soruları ise bizzat Elon Musk cevapladı.
TEKNOLOJİ 18 Mayıs 2018 Cuma

Elon Musk uzay çalışmalarının ardından trafik sorununa da el attı. Uzun süredir üzerinde çalıştığı 'çılgın tünel projesi'ni tamamladı.

Girişimci Elon Musk'ın sahibi olduğu "The Boring Company" akla hayala gelmeyecek bir projeye imza attı. Şirket, bir süredir şehirlerin altını kazmak için yerel yöneticilerden izin almaya çalışıyordu. İlk proje için onay alan firma, 2016'nın aralık ayında Los Angeles'da çalışmalarına başladı ve trafiğe ya da kırmızı ışığa takılan araçların yolculuğa yeraltında devam etmesini sağlayacak bir tünel inşa etti.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Trafik durduğunda araçlar asansörlerle yeraltındaki tünele indiriliyor. Ardından da yola buradaki raylı sistemle devam ediyor. Üstelik saatte 220 kilometre hızla...

Projenin mimarı olan Musk, Los Angeles'ta akıllardaki soruları yanıtladı. Musk, bu sistemin Los Angeles gibi trafik sorunu yaşanan şehirler için uygun olduğunu söyledi. "Bin 500 sayfalık çalışma yaptık, çevreye zarar vermiyor" dedi.

Musk, çılgın tünel projesini şu sözlerle anlattı:

"Bir park yeri kadar küçük bir alana ihtiyacınız var. Bu sayede tünel sistemine girebileceksiniz. Kente girişler ve çıkışlar bu alandan bağlanacak. Muhtemelen bu beni etkileyecek mi diye düşünüyorsunuz. İşin aslı, hiçbir sokak kapanmayacak, hiçbir ev ya da işyerinin altından tünel geçmeyecek."

Ancak Musk'ın çılgın tünelini kullanmak isteyenler bir süre beklemek zorunda. Zira henüz test sürüşleri için izin alınabilmiş değil. İznin çıkmasının ardındansa ücretsiz test sürüşleri başlayacak.