Balık sezonu bitti! Gurbetteki balıkçılar evlerine dönmeye hazırlanıyor
Eylül ayından bu yana, 8 aydır denizde balık kovaladılar. Cumartesi gecesi, denizlerde av yasağı başladı. Tekneler limana bağlandı. Denizciler için şimdi, başka bir koşuşturma başladı. Ağları onarıp istiflemek... 8 aylık ev hasreti ise bundan sonra bitecek.
YAŞAM 16 Nisan 2018 Pazartesi

Aylarca denizlerde ekmek parası için ağ attılar; eşlerine, çocuklarına hasret kaldılar. Balık sezonu kapandı, balıkçılar evlerine dönmeye başladı. Ağları, 8 ay önce, eylül ayının ilk günü denizle buluştu. Motorların pervanesi yaklaşık 8 ay balık peşinde hiç durmadan döndü. Ama iş hâlâ bitmedi. Akıllarda memleket, ellerde iğne... Eve gitmeden önce ağların onarılması gerekiyor. Ağlardaki delikler yaklaşık 1 haftada ancak toparlanıyor. Bu ağlara yunus da vuruyor, deniz dibindeki taşlar da yırtıyor. Balıkçılar ise, balık sezonunun kapanmasının akabinde, zarar gören ağlarını tamir ediyor.

Balıkçı tekneleri genellikle pay hesabı ile kazancı paylaşıyor. Yakalanan balıklar ne kadara satılırsa, maliyetten artan miktar yapılan işe göre paylaşılıyor.

Balıkçılar aslında şimdiden gelecek senenin çalışmalarına başladı. İlk aşama ağları seneye hazır hale getirmek. Koca Reis, tayfaların başı. Ekibi başka teknelere kaptırmamak için, yaz boyunca tayfalarla tek tek ilgilenecek.