Uçarak kullanıcıyı takip eden şemsiye üretildi
Yakın gelecekte yağmurda ıslanmamak için şemsiye taşımanıza gerek kalmayacak. Çünkü şemsiye sizi kendisi takip edecek. İcadın sahibi, elbette Japonlar...
YAŞAM 11 Haziran 2018 Pazartesi

Yağmurdan korunmak için şemsiyeyi sizin tutmanıza gerek yok... Artık şemsiye sizi takip edebilir. Japon bir şirket uçan şemsiye üretti. Bir mobil uygulamayla akıllı telefona bağlanan şemsiye, başını hedef olarak işaretlediği kullanıcıyı yol boyu takip ediyor. "Parasol Free" isimli şemsiye, altına yerleştirilen insansız hava aracı sayesinde hareket ediyor.

Hem yağmurdan hem de güneşten koruyan şemsiyenin ağırlığı 5 kilogram... Ancak kullanmadan önce şemsiyenin altındaki cihazın şarj edilmesi gerekiyor. Şemsiye tek şarjla 20 dakika uçabiliyor. Üretici firmanın hedefi bu süreyi 1 saate çıkarıp, şemsiyenin ağırlğını da 1 kiloya indirmek. Ayrıca şemsiyenin bir uygulama aracılığıyla akıllı telefonlarla kontrol edilebilmesi üzerinde de çalışılıyor.

İlk hedef kitle golf oynayanlar; ancak zamanla daha geniş kitlelere ulaşılması hedefleniyor. 2019'da satışa çıkarılacak uçan şemsiyelere sahip olmak isteyenlerin 230 euro yani yaklaşık bin 210 Türk lirasını gözden çıkarması gerekecek.