Antik kentteki kazılar heyecan yarattı! Lidyalıların sonunu getiren savaşın izleri bulundu
Manisa'daki Sardes antik kentinde süren kazı çalışmalarında savaş materyallerine rastlandı. Tarihi parçaların, Lidya Krallığı ile Pers İmparatorluğu arasındaki savaştan kaldığı değerlendiriliyor. Kazı çalışmalarının Lidya uygarlığının sonunu getiren savaşa ışık tutması bekleniyor.
YAŞAM 07 Temmuz 2018 Cumartesi

Manisa'nın Salihli ilçesindeki Sardes antik kenti, Lidya uygarlığının ilk başkentiydi. M.Ö. 7'nci yüzyıldan başlayıp M.S. 7'nci yüzyıla kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Paranın basıldığı ilk yer olan Sardes, aynı zamanda Hristiyanlığın yayılmasında da büyük öneme sahipti.

Geçen yıl bölgede yapılan kazı çalışmalarında askeri zırh, mobilyaya ait fil dişi ve taş mühür gibi o dönemde sıradan evlerde bulunmayan parçalara rastlanmıştı. Parçaların, savaş dönemine ait olabileceği değerlendirildi, 2018'deki kazı çalışmaları saray bölgesinde yoğunlaştırıldı.

Antik kentte bulunan savaş materyallerinin, Lidya Krallığı ve Pers İmparatorluğu arasındaki savaşa ait olduğu tahmin ediliyor. Kazı çalışmalarının da, Persler'in 546 yılında yıktığı Lidya uygarlığının son dönemlerine ışık tutması bekleniyor.