İşte Galatasaray Adası'nın son hali
Galatasaray Adası'nın büyük kısmı geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmıştı. Adada yine yıkım yapıldı. Galatasaray Adası'nın son hali havadan görüntülendi.
YAŞAM 13 Temmuz 2018 Cuma

Ada 1872 yılında Sultan Abdülaziz tarafından Sarkis Balyan'a hediye edilmişti. Bir dönem Sarkis Bey Adacığı olarak anıldı. 1914'lerden sonra kömür deposu haline getirildi. Şehir hatları vapurlarına yakıt sağlayan bir yer oldu. 1957 yılında ise Galatasaray Kulübü Başkanı Sadık Giz tarafından 150 bin lira karşılığında satın alındı.

1956-1992 yılları arasında kürek dalında öğrenci yetiştiren bir okul gibi hizmet verdi. 2006'dan sonra ise eğlence yeri olarak hizmet vermeye başladı. Galatasaray Adası'ndaki mekanlar, geçtiğimiz yıl imara aykırı yapılaşma nedeniyle yıkıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri yine adaya gitti. Bu defa adada izinsiz açıldığı belirtilen ofis ve restoran yıkıldı.

Belediye ekiplerinin yaptığı yıkım sonrasında adanın son hali havadan görüntülendi. Geriye yıkımdan kalan enkaz kaldı. Geçtiğimiz günlerde Galatasaray Ada’sındaki havuzun yeniden düzenlendiği ve yaz sezonunda hizmete gireceği iddiaları ortaya atılmıştı.