Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Twitter’da mavi rozet alarak takipçilerin sahte hesapları ayırt etmesi sağlanır. Günümüzde siyasetçiler, sanatçılar, spor ve iş dünyasından önemli kişilerin çoğu açıklamalarını Twitter’dan yapıyor. Bu açıklamaların gerçekten o kişi tarafından yapılıp yapılmadığını ayırt etmenin yolu da profilinde mavi rozet bulunmasından geçer.Twitter’da Bir kamu yararı hesabı olduğu belirlenirse, bir hesap doğrulanabilir. Tipik olarak bu, kullanıcıların müzik, oyunculuk, moda, hükümet, siyaset, din, gazetecilik, medya, spor, iş ve diğer kilit ilgi alanları alanlarında tuttuğu hesapları içerir.

Rozet, bir hesabın profilindeki adın yanında ve arama sonuçlarında hesap adının yanında görünür. Profil veya tema renk özelleştirmelerinden bağımsız olarak her zaman aynı renktedir ve aynı konuma yerleştirilir. Peki Twitter’ın hesap onaylama şartları tam olarak nelerdir?

TWİTTER’IN MAVİ TİK ŞARTLARI

Twitter’ın hesabınızı onaylamak için istediği temel bazı şartlar vardır. Bunlar;

-Onaylanmış iletişim bilgileri (e posta ve telefon numarası
-Kişisel bilgilerin eksiksiz doldurulması(Doğum günü vs. gibi)
-Profil ve kapak fotoğrafı
-Web sitesi

TWİTTER MAVİ ROZETİ GERİ ALABİLİR Mİ?

Twitter verdiği mavi rozetleri kaldırma hakkına da sahiptir. Ancak mavi tik kaldırma şartlarını belirlemiştir. Peki hangi durumlarda hesap onayı kaldırılır? İşte Twitter’ın açıklaması;

“Twitter'da birinin ekran adını veya kişisel bilgilerini değiştirerek insanları kasıtlı olarak yanlış yönlendirmek.

Irk, etnik köken, ulusal köken, cinsel yönelim, cinsiyet, cinsel kimlik, dini inanç, yaş, engellilik durumu veya hastalığa dayanarak başkalarına karşı nefret ve/veya şiddeti desteklemek ya da doğrudan saldırmak veya tehditlerde bulunmak. Yukarıdakileri destekleyen kurum veya bireylere destek vermek.

Başkalarının taciz edilmesini teşvik etmek veya böyle bir davranışta bulunmak

Şiddet ve tehlikeli davranış

Tehdit etmek ve terörizmi desteklemek de dahil olmak üzere, bir bireyi veya bir grup insanı doğrudan veya dolaylı olarak tehdit etmek ya da onlara karşı herhangi bir türde fiziksel şiddeti teşvik etmek

Şiddet içeren, dehşet verici, şok edici veya rahatsız edici resim

Kendi kendine zarar verme, intihar”