Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Televizyon Uyanış Büyük Selçuklu dizisi nerede çekiliyor, konusu ne?

    Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi takipçileri tarafından merak ediliyor! Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin nerede çekildiği ve konusu merak ediliyor. TRT 1'in yeni sezon dizilerinden biri olan Uyanış: Büyük Selçuklu ilk bölümü 5 Ekim 2020 pazartesi akşam saat 20.00'de yayınlandı. Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi yayına başladığı ilk bölümden bu yana beğeni ile izleniyor. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu dizisi nerede çekiliyor? Uyanış Büyük Selçuklu konusu ne?

    UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU NEREDE ÇEKİLİYOR?

    Yapımcılığını Akli Film’in gerçekleştirdiği dizide Proje tasarımcısı olarak Emre Konuk görev alırken yaklaşık olarak 3 yıl süren senaryo çalışması ile dizinin senaristliğini Serdar Özönalan ve Emre Konuk üstlendi. Yönetmen koltuğuna ise Sedat İnci’nin oturduğu Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi nerede çekiliyor diye merak edenlere vereceğimiz cevap ise İstanbul Beykoz ve Riva'da bulunan ormanlık alana kurulan filmin çekimleri bu bölgede gerçekleştiriliyor.

    UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU KONUSU NEDİR?

    Aşkla, sırla ve mücadele ile yoğrulmuş destansı bir yolculuk…

    Melikşah, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün ardından tahta geçer. Aynı gün çok sevdiği Kıpçak hatunu Başulu'yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için tehlike arz ediyordur. Melikşah için bu durum çok zor olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk’e teslim eder.

    Sultan Melikşah, Sultan Alparslan’dan aldığı Selçuklu Devleti’nin gücünü doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de dışında çoğalmaktadır.

    Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene kadar da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah’ın fedaisi yapar. Nizamülmülk’ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için tüm zorlu görevleri üstlenmeye hazırdır.

    Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile mücadele ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.

    Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim olmak isteyen Terken’in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer’in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk…

    Haberi Hazırlayan: Elif Avcı
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ