Van Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, kentteki ‘kuraklık ve biçerdöver fiyatları’ gündemiyle bir toplantı gerçekleştirdi.
İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Özgökçe başkanlığından Tuşba Ziraat Odasında gerçekleştirilen toplantıya Gürpınar, Çaldıran, Gevaş, Başkale, Erciş, Çatak, Muradiye, Özalp ve Saray ziraat odası başkanları katıldı. Toplantı ile ilgili bilgi veren Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe, koordinasyon kurulu toplantısının gündeminin kuraklık ve biçerdöver sorunu olduğunu belirterek, “Kuraklıkla ilgili Meteoroloji Müdürlüğü ile görüştük. Van’da nisan, mayıs ve haziran aylarında şiddetli bir kuraklık yaşandığını söylediler. Aldığımız veriler de ilçe bazlı verilerdir. Bu nedenle ilçeler arası küçük değişkenlikler var” dedi.

“Kuraklık nedeniyle yüzde 8090 oranında ekinler biçilemeyecek durumdadır”
Daha sonra ziraat odasının danışman mühendisleriyle birlikte mahallelerde tarlaları dolaştıklarını belirten Özgökçe, şöyle devam etti:
“Dün de mahallelerde tarlaları dolaştık, ziraat mühendislerimizle beraber. Sulama alanı dışında kalan yerlerde kuraklık nedeniyle yüzde 8090 oranında ekinler biçilemeyecek durumdadır. Çiftçi zaten gübre, mazot, ilaç gibi büyük bir masraf yapmış ve zarar etmiş. Bunun üzerine biçerdöver masrafı da geliyor. Konuştuğumuz birçok çiftçi artık bu işi yapmayacağını, bırakacağını söyledi. Çünkü zarar ediyor.”

Büyük çiftçilerle toplantı
İl koordinasyon kurulunda çıkan kararlar doğrultusunda bir gün sonra da büyük çiftçilerle bir toplantı gerçekleştirdiklerini anlatan Özgökçe, “Burada başka bir sorunumuz, biçerdöver fiyatlarıdır. Diyarbakır’da, Batman’da dönüm başına 1719 TL alınırken, bizim burada fiyatlar çok yüksek. En büyük şanssızlığımız, burada biçerdöver derneğinin olmamasıdır. Diyarbakır’da bu var, ziraat odasıyla oturup anlaşıyorlar. Bizde de olmadığı için büyük çiftçilerle konuşuyoruz. Bu nedenle biz de dün ziraat odası olarak büyük çiftçilerimizle bir toplantı yaptık. Yüzde 80’i katıldı. Farklı farklı fiyatlar olmayacak, herkes bir fiyat üzerinden anlaşacak. Bizim belirlediğimiz bedeller de şöyledir; 1 dekar samanlı kuru buğday ve arpa biçim bedeli 32 TL, samansız sulu buğday ve arpa biçim bedeli de 20 TL olacak. Ayrıca biçerdöver arkası saman toplama bedeli de ton başına 140 TL. Fiyat istikrarsızlığına karşı bütün odalar birleşerek, önümüzdeki sezonda daha düzenli olması için bu toplantıyı yaptık. Bu fiyatları uygun gördük. Bu fiyatlara uyulmasını istedik. Dışarıdan gelen biçerdövercilerle bu fiyatlar üzerinden ekinler biçilecek. Geçen sene çok fahiş bir fiyatla biçmişler; 5065 TL gibi. Biz de bunun önüne geçmek için bu toplantıyı yaptık ve bu kararları aldık” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan genelge bekleniyor
Kuraklık için ayrıca girişimlerde bulunduklarını ifade edem Özgökçe, “Kuraklık için bazı girişimlerde bulunduk. Bakanlıktan bir genelgenin gelmesi gerekiyor. Genelge geldikten sonra biz de çiftçilerimizi kuraklıkla ilgili dilekçe vermeye yönlendireceğiz. Sulu alanda sıkıntı yok, ama gittik, gezdik gördük. Sulu alan dışındaki tarlalarda çoğu yerde bir karışı bulmuyordu. Biçerdöver parasına bile yetmeyeceği için çiftçiler tekrar seneye ekebilmek için tarlayı tekrar kaldırmışlardı. Çiftçi bu konuda son derece sıkıntılı, zaten artık bu işi bırakacaklarını ve yapmayacaklarını söylüyorlardı. Tabi böyle olunca bu da ilimizde tarım sektörünün bitmesi demektir. Tarım sektörünün bitmesi, hayvancılığı da vuracaktır. Çünkü birbirini besleyen, destekleyen iki sektördür” diye konuştu.

Kuraklığa karşı çözüm önerisi
Oda olarak kuraklıkla ilgili çözüm önerilerini de dile getiren Özgökçe, “Bizim çözüm önerimiz şudur; ilimiz sulu tarıma geçmedikten sonra bu iş yürümez. DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Mazhar Çalış ile görüştük, durumu izah ettik. Kuraklık var, insanlar tarımı bırakıyor dedik. Sulama alanı dışında kalan yerlerin kanala, gölete ihtiyacı var dedik. Notunu aldı, ilgileneceğini söyledi. Hatta Gevaş’ta incelemelerde bulunacaklarını söyledi. Gevaş’ta bir çiftçimizle görüştük, ‘bizim suyumuz var, birkaç değirmeni döndürecek kadar, ama kanal olmadığı için tarlamızı sulayamıyoruz, cevizler, elmalar hepsi bitmek üzeredir’ dedi. Ben Edremit’te de gördüm, orada da su var ama tahliye kanalları ile Van Gölü’ne bırakılıyor. Hâlbuki bir fizibilite raporu ile bu su arazide değerlendirilebilir” şeklinde konuştu.

VAN

18 Ağustos 2019 Pazar

  • İMSAK 03:45
  • GÜNEŞ 05:16
  • ÖĞLE 12:15
  • İKİNDİ 16:01
  • AKŞAM 19:05
  • YATSI 20:30
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Van haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Van Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER