Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Sesli Dinle
0:00 / 0:00
HABERTURK.COM / AA

Amerikan Wall Street Journal'ın (WSJ) konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberinde, Çin'in, Abu Dabi'nin 50 kilometre kuzeyindeki Khalifa Limanı'nda gizlice askeri bir tesis kurmaya çalıştığı iddia edildi.

Bahar aylarında uydu görüntüleri üzerinden tespit edilen çalışmalar üzerine, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, BAE hükümetini Çin'in ülkedeki varlığı konusunda uyardığı, bu konuda iki ülke yetkilileri arasında yoğun görüşmeler yapıldığı kaydedildi.

ABD'nin baskısı üzerine şu an ilgili inşaat çalışmalarının durdurulduğu bildirilen haberde, bunun için Biden'ın, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile mayıs ve ağustos aylarında iki kez direkt konuştuğu bilgisi paylaşıldı.

Haberde, BAE yetkililerinin, Khalife Limanı'nda Çin'in yoğun ticari faaliyetlerinin bulunduğunu teyit ettiği ancak gizlice askeri bir yapı kurma girişimi hakkında ise bilgilerinin bulunmadığını aktardığı belirtildi.

Çin'in son yıllarda BAE ile ekonomik ilişkileri güçlendirdiğine işaret edilen haberde, halihazırda ülkenin en büyük petrol alıcısı ve ticari ortaklarından biri olduğuna dikkat çekildi.

ABD İLE BAE ARASINDA SORUNLAR

ABD uzun bir süredir iyi ilişkiler içinde olduğu Körfez ülkelerinden biri olan BAE ile Biden döneminde sorunlar yaşıyor. Yılın başında ABD, Suudi Arabistan ve BAE'ye yapılan silah satış anlaşmalarını geçici olarak durdurmuştu. Dondurulan sözleşmeler arasında BAE ile yapılan 50 adet F-35 savaş uçağı satışı da var.

Bir diğer sorun ise Körfez ülkelerinin Suriye rejimi lideri Esad ile normalleşme süreci başlatması. BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan, bu ay Şam’da Beşşar Esad ile görüşmüştü. ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price ise bu görüşmeyi 'kaygı verici' olarak nitelemişti.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.