Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sırma KARASU\ GAZETE HABERTÜRK

 

QELLO

“Müzik tarihine tanıklık edin” sloganıyla Qello kullanıcılarına; Bob Marley’den Bob Dylan’a, Eric Clapton’dan Frank Sinatra’ya, Fleetwood Mac’ten Greenday’e çok geniş müzik zevklerine hitap eden müzisyenlerin konser, festival ve özel DVD görüntülerini sunuyor. Servis, 1920’den günümüze kadar uzanan geniş canlı performans kataloğu ile çok önemli bir müzik arşivi görevi görüyor. En harika yanı kült albümler üzerine hazırlanan DVD’ler. “Classic Albums” ismiyle yayınlanan seride Metallica’nın “Metallica”, Queen’in “Night at the Opera”, Pink Floyd’un “Dark Side of the Moon” gibi albümlerinin hazırlanış ve yayınlanış aşamalarını müzisyenlerin ve ekibin yorumlarıyla izlemeniz mümkün.

MEDICI.TV

2008’de açılan internet üzerinden yayın yapan klasik müziği merak edenlere de klasik müzik müdavimlerine de uygun içerikler sunuyor. 1500’ü aşkın klasik müzik konseri ve onlarca operayı yayınlayan platformda besteci ve müzisyenlerin belgeselleri de var. İçeriğin çoğuna ancak paralı abonelikle ulaşılıyor ancak iyi takip edildi- ğinde ücretsiz konserleri canlı veya tekrar yakalamak mümkün.

MOTTO MÜZİK

Allianz’ın müzik platformu Motto Müzik’in Youtube kanalından enstrüman derslerine ulaşmak mümkün. Motto Müzik’i diğer enstrüman kanallarından ayıran iyi prodüksiyonlu videoları, Türkçe olması ve alanında başarılı isimleri bir araya getirmiş olması. Özlem Tekin, Murder King ve pek çok grupla sahneye çıkan davulcu Onur Akça, Motto Müzik takipçilerine davul çalmayı sıfırdan öğretiyor. Amatör müzisyenlere ipuçları da veren program haftalık olarak yayımlanıyor. Ogün Sanlısoy, İlhan İrem ve pek çok sanatçıya albüm ve konserlerinde eşlik eden gitarist ve eğitmen Onur Ataman da gitar öğrenmek isteyen Motto Müzik izleyicilerine her hafta adım adım gitar eğitimi veriyor.

SPOTİFY

Sadece son 2-3 senenin hitleriyle müzik zevki olur mu? Elbette olmaz. Düşünün ki Demet Akalın’ın mega hiti “Afedersin” çıkalı 10 sene olmuş. Bu da demektir ki iyice bir gerilere gitmek lazım. Yani Black Keys dinliyorsanız, White Stripes dinlemek, onu dinliyorsanız Nirvana’ya kadar gitmek lazım. Peki nasıl? Bu konuda en iyi kaynak Spotify’ın benzer müzisyenler özelliği. Başlayın Justin Bieber’dan varın Michael Jackson’a. İnternet ve sosyal medya çıktığından beri haklarındaki şehir efsaneleri ünlerini aşan müzisyenler kalmadı. Bir kıyafet giyiyorlar, o hafta olay oluyor sonra yeni gündem bir şarkıcının Instagram’a koyduğu poz oluyor. Haliyle The Beatles neden efsanedir, Ozzy Osbourne sahnede hangi hayvanı ısırdı, Metallica’nın basçısı kaç kez değişti, Madonna kaç senesinde ve neden aforoz edildi bilmek zor. Bu sebeple hangi yazardan olduğu fark etmez, müzisyen ve grup portresi veya biyografisi okumak çok önemli.

BİYOGRAFİ

 İnternet ve sosyal medya çıktığından beri haklarındaki şehir efsaneleri ünlerini aşan müzisyenler kalmadı. Bir kıyafet giyiyorlar, o hafta olay oluyor sonra yeni gündem bir şarkıcının Instagram’a koyduğu poz oluyor. Haliyle The Beatles neden efsanedir, Ozzy Osbourne sahnede hangi hayvanı ısırdı, Metallica’nın basçısı kaç kez değişti, Madonna kaç senesinde ve neden aforoz edildi bilmek zor. Bu sebeple hangi yazardan olduğu fark etmez, müzisyen ve grup portresi veya biyografisi okumak çok önemli.