Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ekin TÜRKANTOS/ HABERTÜRK PAZAR

Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki 7. akrotim olan Türk Yıldızları, dünyanın sayılı süpersonik topluluğu. Tüm gösterileri büyük bir hevesle binlerce kişi tarafından izlenen Türk Yıldızları, bugüne kadar en çok gösteri yapan tek akrotim olma özelliğini taşıyor. Havada harikalar yaratan ekiple daha önce bir günümüzü geçirip mesleklerinin inceliklerini, yaşadıkları zorlu deneyimi konuşmuştuk.

Bu ekiple bir ilke imza atan Olağan Dışı İşler Photography & Art Works’un kurucusu fotoğraf sanatçısı Süreyya Yılmaz Dernek kendisine sanat danışmanlığı yapan Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nden Doç. Çetin Ergand ile bir proje gerçekleştirdi. Hava Kuvvetleri’ne bağlı 15 tane NF-5 2000 uçağını, Türk Yıldızları’nı, havada ve karadaki 110 kişilik personeliyle birlikte 360 panoromik fotoğraf projesinde bir araya getirerek fotoğrafladı.

7 saat süren çekimde ilk kez 134. Filo’ya sahip olan tüm uçaklar aynı anda alanda bulundu. Hava Harp Okulu’nda gerçekleştirdikleri sunum sonrasında projeyi alan fotoğrafçılar, çekimden bir gün önce Konya’da bulunan üsse giderek ön keşif turu yapıp çekim günü 5 kişilik bir ekiple tek atımlık çekimi gerçekleştirdi.

Tek atımlık dememizin sebebi ise panaromik fotoğrafçılıkta tek bir kare için emek verilmesi. Çekilen tüm karelerin birbirine eklenerek oluşturulduğu çekim, aslında tekniği, organize edilmesi ve sonunda montajlanıp seyredilebilir hale gelmesi için hayli çaba istiyor. Yani o kadar uğraşın, sonucu tek bir kare için...

‘15 TANE NF-5 2000 UÇAĞININ DİZİLMESİ 5 SAAT SÜRDÜ’

Amerikan fotoğrafçılık tarihinde geleneksel hale gelen panorama fotoğrafçılığından ilham alarak Türkiye’de bu konudaki açığı kapatmak istediklerini anlatan Ergand, “Çekimden bir gün önce uçaklarla hazırlanan yerleşim maketleriyle lojistik subaylara ve filo komutanına brifing verdik. 15 tane NF-5 2000 uçağının alanda dizilmesi yaklaşık 5 saat sürdü.

Tüm ekibi bir araya getirerek 110 kişilik bir panaromik fotoğraf elde etmek için oldukça uğraştık. Hava Kuvvetleri’ne yakışır bir fotoğraf çalışması yapmak istedik. Hava çekimleri için drone kullandık” diyor. Fotoğrafta kullanılan 360 derece panaromik çekim tekniği yeni değil elbette.

Ancak Türkiye’de kullanımı son yıllarda biraz artmakla birlikte halen fazla değil. Teknik ve estetiği panaromik açıyla birleştiren fotoğrafların fazla olmamasının kendilerini bu alanda çalışmaya ittiğini anlatan Süreyya Dernek, “Yurtdışında bu teknikle yıllıklar bile çekiliyor. Türkiye’de de böyle işler yapılabileceğini göstermek istedik.

Futbol takımlarını kendi statlarında bu şekilde çekmeyi de istiyoruz. Başka projelerimiz de olacak” diye konuşuyor. 360 derece çekim ile bazı konseptlerin daha etkileyici olduğunu kanıtlayan fotoğrafın hem projeyi gerçekleştirenler için hem de Hava Kuvvetleri için ilki barındırması açısından hayli önemi var.

7 saatte gerçekleşen çekimin sonucunda ortaya çıkan bu fotoğraf, Hava Kuvvetleri Müzesi’nde, yıllıklarında ve Konya’daki üslerinde pilotları tanıtıcı duvarda yer alacak.