Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

SEMA EREREN / GAZETE HABERTÜRK

5 yıl içinde dünyada tüketimi 8.5 milyon tonu bulacak olan çikolata söz konusu olunca akan sular duruyor malum. Son çikolata trendlerini ve yaz çikolatalarını merak edenler için kraliyet aileleri ve Hollywood yıldızlarının çikolatalarından vazgeçemediği Michelin yıldızlı şef Philippe Daue ile konuştuk, yazın damaklarınızı şenlendirecek çikolatalı meyvenin hilelerini dinledik

Çikolata tutkusu bu ailede genetik! Babası kraliyet ailelerinin aranan ismi, 2 Michelin yıldızlı ünlü bir şef olan Philippe Daue, nesillerdir çikolatayla harikalar yaratan ailenin 4’üncü kuşak üyesi... Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a gelen Godiva’nın Belçikalı şefi Daue ile bir araya geldik.

İşinizle ilgili en çok keyif aldığınız şey ne?

Yeni ülkelere giderek pek çok insanla tanışıyor, çikolata mutluluğunu dünyaya yayıyorum. İnsanların çikolataya olan aşkına tanık olmak işimin en güzel yanı.

Bugüne kadar kafaya koyduğunuz ama henüz gerçekleştiremediğiniz bir şey var mı?

Çikolatayla yan yana koyulamayacak malzemeleri çikolatayla buluşturmak istiyorum. Mesela et ya da balık olabilir. Elbette herkese hitap etmez ama denemekte de fayda var.

Son çikolata trendleri neler?

İnsanlar artık inanılmaz şekilde çikolatanın içeriğindekilerle ilgileniyor. Önceden umursanmazdı işin bu kısmı. Paketinin güzelliği önemsenirdi. Artık öyle değil.

Yaz çikolataları nasıl olacak?

Çikolata özellikle yaz meyveleriyle, dondurma ve profiterol ile buluşuyor. Serinletici yaz içecekleri de olmazsa olmazlar arasında.

İşin içinde meyveler olunca daha masum oluyor sanırım...

Doğal ürünler kullanıldığı sürece zaten kalori kısmı çok da kafaya takılmamalı. Son yıllarda üzerine daha çok araştırmalar yapılıyor ve bu araştırmalar da çikolatanın vücut için iyi olduğunu kanıtlıyor. Elbette sınırını bilmek gerek!

Mutfağınızda olmazsa olmaz 5 şey ne?

Çikolata, vanilya, fındık, meyve ve yoğurt.

Bir çikolatanın iyi olduğunu gösteren ipuçları neler?

Ağızda erimeli, güzel kokmalı ve parlak görünmeli.

Kalorisi çok düşük çikolata yemek mümkün mü?

Evet mümkün. Çikolataya bandırılmış kiraz ya da çilek mesela hem kalorisi düşük hem de vücuda iyi gelen lezzetler. Ayrıca güzel bir atıştırmalık.

Sizin gibi başarılı bir çikolata şefi olmak isteyenler için en önemli tavsiyeniz ne?

Sabır her şey! Sabrınız yoksa gün boyu çikolata ile mesai yapmak bir zaman sonra sıkıcı gelebilir. Disiplin de önemli.