Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AYŞE ÖZEK KARASU / HABERTÜRK PAZAR

Hillary’nin sempati problemi bitmiyor. Demokratik Parti Ulusal Kongresi’nin görkemli atmosferinde başkan adaylığını aldı, gerek koca Clinton gerekse Obama’nın konuşmalarıyla başı göğe erdirildi ama, ta first lady’lik günlerinde başlayan antipati efsanesi sürüyor.

Seçmen Cumhuriyetçi aday Donald Trump’tan da hazzetmiyor ama Hillary Clinton modern tarihin en sevilmeyen Demokrat adayı olarak görülüyor. New Yorker’ın 20 yıl önce yazdığı gibi “Hillary Clinton’da milletin sinirine dokunan bir şeyler var.” “Hillary’den nefret etmek” başlıklı yazıdaki o “bir şeyler”, şu başkanlık kampanyası döneminde “samimiyet ve güven” şeklinde somutlaştı. Anketlere göre seçmenin yüzde 68’i Hillary’yi dürüst ve güvenilir bulmuyor. Dışişleri Bakanlığı döneminde özel mail hesabını kullandığının ortaya çıkmasıyla oluşan “yolsuzluk” havası da bunda etkili oluyor. Ayrıca Demokrat Parti delegelerinin neredeyse yarısı (% 45) “Partinin adayı keşke Bernie Sanders olsaydı” diyor. Adaylık yarışındaki rakibi Sanders, parti kongresinde Hillary’ye tam desteğini ilan etti. Ama Bernie taraftarları Hillary konusunda tam ikna olmuş değil. Geçen ay yapılan bir ankete göre Bernie taraftarlarının yüzde 45’i #NeverHillary (Hillary asla) grubu oluşturmuş ve Trump’a veya üçüncü bir adaya oy vereceklerini ya da hiç oy kullanmayacaklarını belirtmişlerdi. İşte tam bu noktada Jill Stein devreye giriyor. Yeşil Parti’nin başkan adayı Dr. Jill Stein.

NAFİLE ADAYLAR

Doğru Clinton, ilk kadın başkan adayı olarak tarih yazdı ama, aslında ilk ve tek kadın aday değil. İki büyük partinin birinden, yani seçilebilir pozisyondaki ilk kadın aday. Yoksa geçmiş seçimlerde de çok sayıda kadın Beyaz Saray’a talip oldu. Nafile ama oldu. 2012’de Barış ve Özgürlük Partisi’nden aday olan oyuncu Roseanne Barr dahil en az 15 kadın girdi yarışa.

Son anketlere göre Clinton ve Trump yarışı başa baş götürüyor. Hillary 41 puanla, Trump’ın 1 puan önünde. Sağ eğilimli Özgürlükçü Parti’nin adayı Gary Johnson’un desteği yüzde 9 ve Jill Stein’ın puanı da yüzde 5 düzeyinde. Şimdi Demokratik Parti Kongresi’nde Hillary’ye bozuk atan ve bu yüzden de yuhalanan Bernie taraftarları Jill Stein’a oy vereceklerini söylüyorlar. Gerekçe şu: Hillary tam ip cambazı, konjonktüre göre pozisyon değiştiriyor ve en önemlisi “savaş yanlısı”.

Hillary başkan adaylığını kabul konuşmasında Trump’ı egoizm ve kibir ekseninden vurdu. Trump’ın “Çöküşteki Amerika’yı ancak ben düzeltirim” sözüne karşılık “Biz hep birlikte düzeltiriz” çıkışında bulundu. Ayıca Bernie taraftarlarına da seslenerek “Sizin davanız benim davam” dedi. Ancak Bernie’ci kadınların çoğu bir kadın adayda bulunması gereken özelliklere Hillary’nin sahip olmadığını düşünüyor. Şu savaş taraftarlığı, cepheye asker sürme pozisyonunu koruması önemli rol oynuyor.

Sol aktivist aday Jill Stein da, Hillary’nin yıllardır Wall Street, savaş ve Walmart ekonomisine hizmet ettiğini belirterek, “Amerikalılar artık savaş çığırtkanları ve soytarılardan daha fazlasını istiyor” diyor. Savunma harcamalarının yüzde 50 kısılması, GDO’lu gıdalar ve boru hatları konusunda moratoryum ilan edilmesi, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın feshedilmesi gibi radikal politikaları savunuyor. Daha da ötesi NSA gizli belgelerini ifşa eden Edward Snowden’a af çıkarılıp bir kahraman olarak yurda getirilmesi çağrısında buluyor.

Ve Demokratik Parti Kongresi’nin başladığı günün hemen ertesinde internetteki “Jill Stein” aramalarının arttığı dikkat çekiyor. Medyadaki satır aralarında ise milyonlarca Bernie taraftarının ideolojiyi siyasete tercih ederek Stein’a oy verebileceği belirtiliyor. Halen yüzde 5’lik bir Stein’ın, Trump’ın ekmeğine yağ sürmesi pekâlâ olası. Geçmişten çarpıcı örnekler var. Meselâ 1992 seçiminde baba George Bush, milyarder aday Ross Perot’ya oy kaptırarak Demokrat aday Bill Clinton karşısında seçimi kaybetmişti. 2000’de ise Al Gore’un oğul George Bush karşısındaki kıl payı yenilgisinde Yeşil Parti adayı Ralph Nader’in payı oldu. Şimdi “Trump seçimi kazanırsa sorumlusu Jill Stein olacaktır” salvolarına şu yanıtı veriyor Stein: “Hillary Clinton seçimi kaybederse tek sorumlu kendisi olacaktır. Çünkü Bernie Sanders’i sırtından bıçaklayıp sabote ederek saf dışı bıraktı.”

Bu arada Stein’ın bu sözleri Alman Handelsblatt Gazetesi’ne verdiği röportajda yer aldı. Sanırım Amerikan medyası kendisiyle röportaj yapmıyor. Neyse ki, sesini Twitter ve Facebook’tan duyurabiliyor.