Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk halkının demokrasi mücadelesini Ermeni asıllı Türk vatandaşı Jerry Hirimyan, yazdığı marşta anlattı. Sanat yönetmeni ve proje danışmanlığı yapan ünlü sanatçı Jerry Hirimyan, 15 Temmuz gecesi darbe girişimini öğrendiği zaman daha önce görev yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki merkez hizmet binasına gitti.

Orada masum insanların katledildiğini görünce bir sanatçı olarak bir şeyler yapmalıyım düşüncesiyle soluğu evde aldı. Gördüğü dehşet dolu manzaraların ve vatandaşların kahramanca mücadelesinin etkisiyle 'Türkiye' adlı marşın dizelerini o gece yazmaya başladı. 2 gün içerisinde marşı yazıp besteleyen Hirimyan, Cumhurbaşkanı'nın bir töreninde koro ile birlikte tüm Türkiye Cumhuriyeti'ne duyurmak istediğini kaydetti.

"Bir sanatçı olarak ne yapabilirim diye düşündüm"

Ünlü sanatçı Jerry Hirimyan yazdığı marşta 'Şehitler cennetin bahçesinde' sözleriyle dünyaya İstanbullu bir gayrimüslimin 15 Temmuz'a bakışını gösteriyor. Halkın birlik olduğu ruhu yaşatmak amacıyla bu marşı yazdığını belirten Hirimyan "15 Temmuz gecesi evdeydim, telefon geldi arkadaşlarımdan. Şaşırdım. Neler olduğunu öğrendiğimde inanamadım. Herhalde dalga geçiyorlardır benimle dedim. Dedim ki yıllardır hizmet ettiğim belediye binasının olduğu yere Saraçhane'ye gideyim. Çünkü askerler köprüyü kapatmış diye duydum. İnanamadım bu duruma, şaka gibi geldi bana. Fakat bir baktık ki gerçek, insanlar yaralanıyor düşüyorlar. Ne yapabilirim diye düşündüm. Halkın gücü ve inanışı dünyaya örnek olacak bir biçimde millet iradesini göstermiştir" ifadelerini kullandı.

"Duygularımı en üst seviyeye taşıyan Cumhurbaşkanımızın iradeli duruşu oldu"

Cumhurbaşkanı'nın bir toplantısında sahne almak istediğini belirten sanatçı Jerry Hirimyan, "Bir sanatçı olarak çok etkilendim. Ben bir sanatçı olarak ne yapabilirim diye düşündüm. O duygularla hemen eve geldim ve marşın şiirini yazdım. Yaşam haklarını insanların elinden alıyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. Orada hayatlarını veren insanlar, yaşam hakkına taarruz edenlere büyük bir ders verdi. Benim duygularımı en üst seviyeye taşıyan Cumhurbaşkanımızın iradeli duruşu oldu. Bir gün cumhurbaşkanımızın bir töreninde koro ile birlikte tüm Türkiye Cumhuriyeti'ne duyurmak isterim" dedi.

İşte o marşın sözleri:

Haykırır insanımız
Bu bizim vatanımız
Demokrasi içinse
Fedadır hayatımız
Şehitler bak nerede
Cennetin bahçesinde
Korkusuz kahramanlar
Destanlar yazdırdılar
Milyonlar işte nöbette
Bu güç milletimizde
Sen titre düşmansan
Karşında Türkiye

İHA