Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Engelli sporcular Batuhan ve Mehmet, karla ilk defa tanıştıkları Erzurum’daki Özel Sporcular Türkiye Kayak Şampiyonası’nda mucizeyi gerçekleştirdi. Hiç kar yağmayan İzmir’de asfaltta kaymayı öğrenen Batuhan 1’inci, Mehmet ise 2’nci oldu. 

Kar yağmayan İzmir’de kaymayı öğrenip ilk kez karla tanıştıkları Erzurum’daki kayak şampiyonasından madalyayla dönen 2 engelli gencin hikâyesi, azmin zaferine en büyük kanıt oldu. Gazete Habertürk'ten Melis Apaydın İde'nin haberine göre, şampiyonluktan sonra hedef büyüten 14 yaşındaki Batuhan Öz ve 26 yaşındaki Mehmet Yıldırım, şimdi Milli Takım’a girip Fransa’daki Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etmek istiyor.

ÖZEL SPORCU OLDULAR

Annesi ve 2 engelli kardeşiyle yaşayan zihinsel engelli sporcu Batuhan Öz, hayatın zorluklarıyla çok küçük yaşlarda tanıştı. Babalarının terk ettiği Batuhan ve kardeşleri Muhittin ile Kemalettin, maddi imkânsızlıklar nedeniyle 1 yıl yetiştirme yurdunda kaldı. Anne Dilek Egüz çocuklarına kavuşabilmek için ikinci bir evlilik yaptı, ancak üvey baba da onlara sahip çıkmadı. Ortaokul 4. sınıf öğrencisi Batuhan, tek gelir kaynağı engelli 3 çocuğunun bakım parası olan annesine destek olabilmek için boş vakitlerinde manavda çıraklık yapmaya başladı.

Okul ile iş arasında mekik dokuyan Batuhan’ın hayatı, 1.5 yıl önce manavda Erkespor Kayak Antrenörü Murat Aygün ile tanışmasıyla değişti. Batuhan’ı bir dizi testten geçiren Aygün, çocuğun kayak sporu için çok uygun olduğuna karar verdi. Kayseri’de yaşayan ailesine bakmak için İzmir’de çalışan zihinsel engelli Mehmet Yıldırım’la (26) Batuhan’ı birlikte çalıştırmaya karar veren antrenör Aygün, ikiliyi Erke Özel Sporcular Spor Kulübü’nün çatısı altına aldı.

Tüm ekipmanlarını kulübün karşıladığı Batuhan ve Mehmet, Erzurum’da düzenlenen 2017 Özel Sporcular Türkiye Kayak Şampiyonası’na hazırlanmak için antrenörleri Murat Aygün ile birlikte antrenmanlara başladı. Kayak sporunu, hiç kar yağmayan İzmir’de yapmaya çalışan sporcular, her gün en az 5 saat asfalt zemin ve kapalı spor salonlarında dengede durma çalışmaları yaptı, kaslarını geliştirdi, kayak pozisyonuna adapte oldu.

17 Ocak’ta düzenlenen şampiyonanın yapıldığı Erzurum Palandöken’e gidene kadar karda çalışma imkânı bulamayan Batuhan ve Mehmet, büyük bir mucizeye imza attı. 22 kulüpten 50 sporcunun katıldığı yarışlarda, Batuhan ‘kayaklı koşu çocuk’ dalında Türkiye 1’incisi, Mehmet Yıldırım ise ‘Alp disiplini büyük erkekler büyük slalom’ dalında Türkiye 2’ncisi oldu.

"AİLEME BAKACAĞIM"

Karla ilk kez şampiyonada tanıştığını ifade eden Batuhan Öz, hedefini şöyle anlattı: “İlk önce başaramayacağımdan korktum. Asfaltta da çalışsak işin tekniğini öğrenmiştik. Erzurum’da 1-2 denemeden sonra kaymaya alıştım. Yarışırken annemi, kardeşlerimi düşündüm. Şimdi en büyük hayalim, Milli Takı’ma seçilerek Fransa’da yapılacak Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etmek. Başarılı bir sporcu olup aileme bakacağım.”

"HEDEF TOKYO"

Başarının çok mutlu ettiğini söyleyen Mehmet Yıldırım, harıl harıl Milli Takım için çalışıyor: “Şampiyonadaki herkes karda defalarca antrenman yapmıştı. Aldığımız dereceler onları çok şaşırttı. Ailemi gururlandırdığım için de mutluyum. Önümüzdeki günlerde önce milli bir sporcu olup sonra Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda ülkemi temsil etmek istiyorum.”

"BÖYLE HAZIRLANAN YOKTUR"

“O kadar isteklilerdi ki, zihinsel engellerine rağmen her şeyi çabucak öğrendiler. Onların azmi beni de güçlendirdi” diyen antrenör Murat Aygün, çalışmalarını şöyle anlattı: “Kayak sporunun temelinde dengede durmak var. Dengelerini sağlayabilmeleri için ilk etapta patene alıştırdım. Kayak üzerindeki duruşlarını geliştirmeye çalıştım. Ardından tekerlekli kayaklarla İzmir’in çeşitli yerlerinde asfalt üzerinde kaydık. Antrenman için bir kayak merkezine gidecek durumumuz yoktu. Şampiyonaya bu şartlarda hazırlanan başka kimse yoktur.”