Sağlık Bakanlığınca, 17 Haziran Pazar günü yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) girecek öğrencilerin, sınav sabahı kahvaltıda yeterli enerji ve besin ögelerini sağlayacak peynir, yumurta, birkaç dilim ekmek, pekmez, zeytin, domates, yeşil biber, salatalık, maydanoz veya meyve tüketmesi önerildi.
      Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 17 Haziran Pazar günü yapılacak ÖSS’ye girecek öğrencilere beslenmeyle ilgili uyarılarda bulunuldu.
      Sınava girecek öğrencilerin bilinçli beslenmesinin önemine işaret edilerek, "Yeterli ve dengeli beslenme dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinler süt grubunda yer alan süt ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, peynir ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır" denildi.
      Yoğun stresin yol açtığı fizyolojik etkilerin düzenli ve uygun beslenmeyle kontrol edilebileceğine dikkat çekilerek, sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapılması gerektiği bildirildi.
      Açıklamada şu uyarılarda bulunuldu:
      "Gece boyu açlıktan sonra vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için acil olarak enerjiye gereksinim duyduğundan kahvaltı yapılmadığı takdirde dikkat daha çabuk dağılmakta, baş ağrısı ve yorgunluk oluşmaktadır.
      Yapılan araştırmalar, iyi kahvaltı yapan öğrencilerin daha başarılı olduklarını ortaya çıkarmıştır. ÖSS’nin yapılacağı Pazar günü sabah kahvaltısında, öğrencilerimize yeterli enerji ve besin ögelerini sağlayacak, peynir ve yumurta, birkaç dilim ekmek, pekmez, zeytin, domates, yeşil biber, salatalık, maydanoz veya meyve bulunmalı." Sindirim rahatsızlıkları ve zehirlenmelere yol açabileceği için sınavdan önce ve sınav sabahı dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tercih edilmemesi, sınavdan bir gün önce kuru baklagiller gibi gaz yapıcı besinler tüketilirken dikkatli olunması gerektiği belirtildi.
      Halk arasında şeker ve şekerli besinlerin dikkati ve algılamayı artırdığına yönelik yanlış inanışlar bulunduğu, oysa karbonhidrattan zengin bu besinlerin gevşemeye neden olduğu belirtildi.
      Bu nedenle sınav öncesi ve esnasında şeker, şekerleme gibi basit şekerler yerine kuru üzüm, erik ya da A ve C vitaminlerinin zengin olduğu taze meyve ve sebze gibi besinlerin tercih edilmesi, vücudun alışık olmadığı besinler tüketilirken dikkatli olunması gerektiği belirtildi.
      İmkanlar ölçüsünde balık, et, yumurta, fındık, fıstık ve ceviz tüketilmesi önerilirken, "Bu besinler protein içerikleri nedeniyle uyanık kalma ve enerjinin tamamen kullanılmasını sağlar. İçerdiği yağ asitleri beyin hücrelerinin çalışmasında önemli rol oynar" denildi.
      Sınav öncesi susamaya neden olacak yağlı ve tuzlu besinlerin tüketiminden kaçınılması uyarısında bulunularak, sınavda su ve taze sıkılmış meyve suyu tüketmenin hem sıvı ihtiyacını karşılayacağı hem de konsantrasyonu artıracağı bildirildi.
      Kafein içeren yiyeceklerin adrenalinin serbest kalmasına, böylece stres düzeyinin artmasına neden olabildiği, sınav öncesinde ve sınav sabahı çay, kahve kolalı içecekler gibi kafein içeren besinlerin yerine süt, meyve suyu, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çaylarının tercih edilmesi gerektiği belirtildi.