ÖSYM Başkanı Yarımağan, son beş senede ortaöğretimi bitirenlerin yüzde 38 oranında artmasına karşın, üniversitelerin kontenjanının sadece yüzde 7 genişlediğini belirterek "Önümüzdeki yıllarda durum daha kötü olacak" dedi..
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, üniversitelerde kontenjanların geçen yıla göre ancak 7 bin arttığını söyledi. Yarımağan, son 5 yılda kontenjanlardaki artış yüzde 7 olmasına karşın, bu oranın ortaöğretimi bitiren öğrenci sayısında yüzde 38, son sınıf düzeyindeki adayların ÖSS'ye başvuranlarında yüzde 46 olduğunu söyleyerek, "Eğer bu tablo sürerse 5 yıl sonra durum daha kötü olacak" dedi. Üniversitelerin kontenjanları bu yıl Açıköğretim Fakültesi hariç 418 binden 425 bine çıktı. Üstelik bu artış merkezi yerleştirme ile değil, özel yetenek ile öğrenci alan güzel sanatlar, beden eğitimi gibi programlarda oldu. Yarımağan, kontenjan ve öğrenci sayısı kıyaslaması yapıldığında her yıl durumun daha da kötüye gittiğini söyledi. Yarımağan, artış oranlarını şöyle açıkladı: "Son sınıf düzeyindeki öğrenci sayısı geçen yıl 720 bindi. Bu yıl 801 bine çıktı. Yaklaşık yüzde 10 arttı. Bu yıl kontenjanlardaki artış yüzde 1.4. Aday sayısı artarken, kontenjanlar artmadığı için yükseköğretim programlarına girmek biraz daha zor oluyor. Yeni mezun olan adayların üniversiteye girme şansları giderek azalıyor. Çünkü kontenjanlar yerinde sayıyor. Eğer bu tablo sürerse 5 yıl sonra durum daha kötü olacak. Mevcut kontenjanlar, o yıl mezun olanlardan üniversitede okumak isteyenlerin bile yüzde 50'sinin altına ancak yetecek."

BÖLEREK ÇOĞALAMAZ
Yarımağan, kontenjanların yeni üniversiteler, yeni bölümler kurarak ya da mevcut üniversitelere ek kontenjanlar vererek artırılabileceğini vurguladı. Yarımağan, "Bunun için bir yandan fiziksel altyapı ihtiyacınızı gidermeniz, yeni derslikler, yeni laboratuvarlar kurmanız gerek, bir yandan da yeni öğretim üyesi yetiştirmeniz. Mevcut öğretim üyesi ile kontenjanları artırıp, yeni üniversiteler kuramazsınız. Son yıllarda yapılan yeni üniversiteler kurulmuyor, bölünüyor. Ne bina, ne personel, ne öğretim üyesi ne kontenjan artıyor. Sadece bir üniversite bölünüyor, iki oluyor" dedi. Yeni kurulanlar arasında hiç profesörü, doçenti olmayan, sadece birkaç tane yardımcı doçenti olanların bulunduğunu belirten Yarımağan şöyle konuştu: "Rektör bile seçemiyorlar. 2002 yılındaki öğrenci sayısı kontenjan oranını tutturmak için bu yıl yükseköğretim programlarının kontenjanları 425 bin yerine 550 bin olmalıydı. Bir öğretim üyesinin yetişmesi en az 5 yıllık süre alır. Ama hiçbir hareket yok. Mevcut programların kontenjanlarını mevcut öğretim üyesi ve dersliklerle artıramazsınız."