Zonguldak'ın Devrek ilçesi Yassıören köyünde, Şahin (77) ve Habibe (64) Özcan, ağaç kestikleri iddiasıyla yakalanarak Devrek Sulh Ceza Mahkemesinde yargılandıkları orman kanununa muhalefet davasında suçlu bulunarak 18 gün hapis cezası aldı.

Mahkeme heyeti, ilgili kanun gereği çiftin cezalarını evlerinde geçirmesini kararlaştırdı.

Haklarında verilen tedbire uyup uymadıklarının takibi Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğünce gerçekleştirilen Özcan çifti, 17 gündür evlerinden çıkmayarak cezalarını çekiyor.

Ev hapsi cezaları yarın tamamlanacak çift, özgürlüklerine kavuşacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumundan emekli madenci Şahin Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ormandan ağaç kestikleri iddiasıyla verilen hapis cezasının yaşları dolayısıyla evde geçirmelerinin kararlaştırıldığını söyledi.

Uzun süredir dışarı çıkmadığından hayvanlarıyla ve bahçeleriyle gelinlerinin ilgilendiğini belirten Özcan, şöyle konuştu:

''Bu yaşımıza kadar hiç böyle bir şeyle karşılaşmamıştık. Uzun süre devam eden davanın sonunda ev hapsi cezası aldık. Konutumuzdan dışarı çıkmamız durumumda hapse gönderileceğimiz söylendiğinden mahkemenin kararına uyduk. Ağaç kesmemiştik, ancak mahkemenin verdiği karara saygı duyuyoruz. Her gün kontrole gelen jandarma ekiplerine evden çıkmadığımıza dair imza veriyoruz. Savcılıktan da zaman zaman telefonla ve eve gelerek kontroller yapılıyor. Yarın özgürlüğüme kavuşacak olmanın heyecanını yaşıyorum.''