Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde Orman İşletme Müdürlüğü'nün dijital termometresi bugün öğlen saatlirenide 51 dereceyi gösterdi. Antalya'nın Kemer İlçesi'nde de yerli- yabancı turistler ise havuzları doldurdu.

Çöl sıcakları tüm yurtta etkili olurken, Fethiye'de Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait dijital termometre 51 derece sıcaklığı gösterdi. Sıcaktan bunalan yerli- yabancı tatilciler plajlara, koylara ve havuzlara akın etti. Bazı vatandaşlar ise bahçe hortumuyla serinlemeye çalıştı.

Antalya'nın Kemer İlçesi'nde ise öğle saatlerinde hava sıcaklığının 50 dereceye ulaştığı belirtildi. Oteller, tatilciler için havuzda çeşitli aktiviteler düzenlemeye başladı. Serinlemek isteyen yerli- yabancı turistler tüm vakitlerini havuzda geçiriyor.

SICAK CAN ALDI

Fethiye'nin Kabaağaç Köyü'nde orman işçisi olarak görev yapan Abdullah Demirci, dün öğle saatlerinde kesim işi yaparken aniden fenalaştı ve bir süre sonra arkadaşlarının gözü önünde yaşamını yitirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, orman işçisinin 40 dereceye varan hava sıcaklığına bağlı geçirdiği kalp krizi sonrası öldüğünü açıkladı.
Meteoroloji yetkilileri, çöl sıcaklarının birkaç gün daha etkili olacağını, bu nedenle vatandaşların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını ve gerekli önlemleri almalarını istedi.

BOL SIVI TÜKETİN

Artan sıcaklık nedeniyle vatandaşları uyaran Kemer Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ahmet Orhan, özellikle öğle saatlerinde güneş altında kalınmaması ve bol sıvı tüketilmesi önerisinde bulundu. Kalp, solunum yetmezliği ve tansiyon sorunu bulunanların kesinlikle dışarı çıkmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Ahmet Orhan, “Kesinlikle fazla alkol tüketilmemeli, bozulmuş olma riski nedeniylle açıkta satılan gıdalar yenmemeli, şiddetli baş ağrısı, bilinç kaybı, bulantı ve kusma gibi hallerle karşılaşıldığında mutlaka bir sağlık ocağı ya da hastaneye müracaat edilmeli. Aksi halde sıcak çarpmaları ölümlere neden olabilir. Çeşitli hastalıklara neden olan klimalar da mutlaka bakım ve temizlikten geçirilmeli” diye konuştu.