İlk nüfus cüzdanı ve ehliyetinde adı ''Ümit Demiryol Filik'', doğum yeri ''tren'' yazılı Adanalı ses sanatçısı, düğününü Almanya'da hareket halindeki trende yaptı.


Annesinin kendisini 26 Eylül 1965'te Münih'ten İstanbul'a giden trenin Türkiye sınırlarına girdiği anda dünyaya getirdiğini, makinistin önerisi üzerine nüfus cüzdanına isminin Ümit Demiryol olarak yazıldığını belirten yerel sanatçısı Ümit Yücel, AA muhabirine, ''Demiryol'' ismini karışıklıklara yol açtığı için nüfus cüzdanından sildirdiğini ve ''Yücel'' soy isimini aldığını söyledi.

Yücel, doğum yeri hanesindeki ''tren'' bölümünü değiştiremediğini belirtti.

Demir yollarının 38 yıllık yaşamında kendisi için vazgeçilmez bir parça olduğunu vurgulayan Yücel, bundan dolayı düğününü de raylar üzerinde yapmaya karar verdiğini bildirdi.

Hamburg'ta bir konserde tanıştığı eşine düğünün trende yapılmasını teklif ettiğini, eşinin ve ailesinin bu isteği şaşkınlıkla karşıladığını ifade eden Yücel, şunları söyledi:

''Uçakta, balonda, su altında düğün olur da trende olamaz mıydı? Kendilerini ikna ettikten sonra bir yakınım aracılığıyla Alman demir yol idaresine başvurdum. Önerimi kabul ettiler. Saarland Cad Tren İstasyonu'nda dün hareket eden trende nikahımız kıyılarak, dünya evine girdim. Alman demir yol idaresi doğum yerimin tren olduğunu öğrenince 2 bin Avroluk kira ücretini de almadı.''

Yücel, Almanya'dan ailesiyle döndükten sonra 26 yıl İstanbul'da yaşadığını belirterek, son bir yıldır yeniden Almanya'da ikamet etmeye başladığını, eşiyle bu ülkede yaşamayı düşündüğünü sözlerine ekledi.


 


 

AA