Türkiye ve Avrupa sıcaktan kavruluyor. Türkiye'nin pek çok yeri bugün 40 derecenin üzerinde sıcaklığı yaşıyor. Gece de sıcak ve yüksek nem oranı nedeniyle zorlayıcı geçecek.

Özellikle Ege ve Akdeniz sıcaktan kavruluyor. İzmir'de kent içinde gölgede hava sıcaklığının 52 dereceyi bulduğu belirtiliyor.

Photo


Bu sıcak havada bir parça serinlik için her yol deneniyor. Şemsiye açanlar, başının üzerinde buz parçaları ile dolaşanlara rastlamak mümkün.

Photo

Meteoroloji hava sıcaklığının hafta sonunda düşeceğini ancak bir hafta sonra yine aşırı sıcak hava dalgasının Türkiye'yi saracağını belirtiyor.
     
İSTANBUL'DA SON 78 YILIN EN SICAK GÜNÜ YAŞANIYOR

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, İstanbul’da saat 16.00 itibarıyla Şile’de hava sıcaklığının 43.1 derece ölçüldüğünü ve son 78 yılın rekorunun kırıldığını bildirdi.

Photo

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul’da bugün meteoroloji kayıtlarının tutulduğu 1929 yılından bu yana Haziran ayında görülen en yüksek hava sıcaklıklarının yaşandığını söyledi.

Photo

Yıldırım, "İstanbul’da saat 16.00 itibariyle Şile’de hava sıcaklığı 43.1 derece ile son 78 yılın rekorunu kırdı" dedi.

İstanbul’da uzun yıllardır hava sıcaklıklarının ölçüldüğü meteoroloji istasyonlarından 5 tanesinde son 78 yılın rekorlarının kırıldığını ifade eden Yıldırım, saat 16.00’da hava sıcaklığının Şile’de 43.1, Kumköy’de 41.0, Göztepe ve Kartal’da 39.9 ve Sarıyer’de 39.8 derece olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Photo

Mustafa Yıldırım, İstanbul’da daha önceki Haziran ayı rekorunun 28 haziran 1982 günü 39.2 derece olarak ölçüldüğünü de hatırlattı.
     
İdari izin bugün de sürecek

Photo

Avrupa ve Anadolu yakalarından gün boyunca 112 Acil Servise sıcak çarpmasıyla ilgili 42 başvuru olduğunu ifade eden Güler, bu başvuruların bir kısmının ev ve iş yerlerinde, bir kısmının da açık alanlarda sıcak çarpmasından rahatsız olanlardan geldiğini söyledi. Güler, bu kişilerden 12’sinin hastanelerde tedavi edildiğini, diğerlerinin ayakta tedavi gördüğünü bildirdi.

MİLLİYET