Son Dakika

 

Ünlü modacı Neslihan Yargıcı, bazı modacıların Hayrunnisa Gül’ün başörtüsünü ‘modernize’ etme gayretlerine tepki gösteriyor. Hayrunnisa Gül’e dayatılmaya çalışılan ‘Sophia Loren’ tarzına karşı çıkan Yargıcı, “Hayrunnisa Hanım, Hollywood’a değil Çankaya Köşkü’ne çıkıyor.
Ona çizilen türban ya da başörtüsü şekilleri çok çirkin. Ayrıca modacıların eksik dinî bilgileriyle ilahiyatçılığa soyunması hoş değil. Modacılar dinî hiç bir şey bilmeden şöyle yapılmalı, şunun gibi olmalı diyemez. Sophia Loren modeli, başörtüsünün dinî gerçeklerine uymuyor. Başörtüsünün sınırlarını ilahiyatçılar çizmeli, modacılar ancak bu sınırlar dahilinde yeni tarzlar oluşturabilir.” şeklinde konuşuyor.

 

 

 

Hayrunnisa Hanım’ın keyfinden değil, inancı gereği örtündüğünü söyleyen Yargıcı, bu yüzden ona dayatılan ‘Sophia Loren’ modelinin komik geldiğini belirtiyor. “Hayrunnisa Hanım film çekmeyecek, Türkiye’yi temsil edecek orada.” diyen Yargıcı, Türkiye’nin ‘first laydi’sinin tavırlarının, davranışlarının, tarzının pek çok Türk kadını tarafından örnek alınacağını, özellikle örtülü kadınlar ve örtünmeyi düşünen genç kızlar için iyi model olacağını ifade ediyor. Yargıcı, bütün bunların göz önünde bulundurularak Hayrunnisa Hanım’ın şık giyinmesini gerektiğinin altını çiziyor. Neslihan Yargıcı’nın bu görüşleri moda dünyasında çok tartışılacağa benziyor. Ünlü modacı Cemil İpekçi ve Dilek Hanif, şimdilik bu konuda konuşmak istemiyor.

 

-------------------------------------------------------------------------------

Başörtüsünü magazinleştirmenin bir anlamı yok

Faruk Saraç: Hayrunnisa Hanımefendi’nin şu an kullandığı başörtüsüyle ilgili bir rahatsızlığı var mı yok mu bunu kimse sormuyor. Herkes oturduğu yerden birtakım yorumlar yapıyor. Belki Hayrunnisa Gül kullandığı başörtüsü tarzından çok memnun. Hanımefendi’nin dışında herkes bu konuyla ilgili konuşuyor. Üç gün arka arkaya gazetelerde yayınlanan bir haberin doğru olmadığını öğreniyoruz. Dolayısıyla Hayrunnisa Hanım’ın ne düşündüğünü bilemiyoruz. Başörtüsünün modernize edilmesinden herkes farklı şeyler anlayabilir. Çünkü örtünün 50 çeşit farklı kullanım biçimi var. Tabiî ki siyasiler gibi onların eşleri de bir tasarımcıdan yardım almalı. Gazeteciler, vatandaşlar ya da modacılar onun kıyafetinin değişmesini isteyemez. Biz başkası dedi diye üzerimizdekileri değiştirip başka bir şey giymeyiz ki! Herkesin kendi özgür iradesi. Bir deli kukuya taş attı misali bu olaylar. Belki de Hayrunnisa Hanım da gülüyordur bu tartışmalara. Bu konu magazinleştirildi, ama bir anlamı yok. Dışişleri Bakanı eşi iken de başı kapalıydı, cumhurbaşkanı eşi olunca da kapalı olacak. İnsanlar böyle kabul etmiş ve oy vermiş. Ben değiştirmesini de istemem. Başörtüsü modernize edilebilir mi? Bir akıllı çıkıp da türbanın ne olduğunu anlatmalı.

***

Sophia Loren’i örnek aldığım doğru değil

Şule Yüksel Şenler: Ahmet Hakan geçtiğimiz hafta köşesinde, “Şule Abla’dan Sophia’ya türbanın yazılmamış tarihi” başlıklı bir yazı yazdı. Hayrunisa Gül’e Sophia Loren modeli türban önerisinde bulunan modacıların söyledikleri üzerine yazdığı yazısında Hakan, Huzur Sokağı romanın yazarı Şule Yüksel Şenler’in hidayete erip kapandıktan sonra çevresindeki kızların “Aman Şule Abla! Örtüneyim de babaanneme mi benzeyeyim?” (!) diye itiraz etmeleri üzerine arayışa girdiğini yazıyor. Hakan’a göre Şenler bu düşüncelerle Monaco Prensesi Grace Kelly ve Sophia Loren gibi ünlü batılı kadınların rüzgarda saçları uçuşmasın diye örttükleri eşarplardan esinlenir ve modern bir baş bağlama şekli uyarlar. Hakan, “Şule Yüksel Şenler’in Holywood starlarından apartma formuna” bir dönem ‘Şulebaş’ ardından da ‘sıkma baş’ denildiğini de yazıyor. Ahmet Hakan’ın bu anlattıklarına göre Atıl Kutoğlu’nun önerisini daha o doğmamışken Şule Yüksel Şenler yapmıştı bile. Sadece Hakan değil Hıncal Uluç da Hayrunisa Gül’ün baş bağlama şeklini Şenler’in uyarladığını yazdı. Peki Şenler bunlara ne diyor? Yazılanlara müteessir olduğunu söyleyen Şenler; “O zamanlar geleneksel başörtüsü aşağılanıyordu, alt sınıftan sayılıyordu. Genç kızları-hanımları onere etmek, kendine güvenir hale getirmek için bulunan bir çareydi. Şık, modern, zarif. O zamanlar öyleydi. Bugünkü fikrim öyle değil. Bugünkü bazı çarpıklıklarla ilgili (parlak renkler, dar ve kısa kıyafetler) Hıncal Uluç’un yazdıklarında hakikat payları var. Bir Müslüman kadının nasıl olması icap ettiğini, sanki ben konuşuyormuşum gibi aktarmış. Bizim o zamanlarki kıyafetlerimiz moderndi ama güzel bir sadelik vardı. Katiyen makyaj yoktu. Giydiğimiz çoraplar bugünkü gibi değil. Kalın çoraptı. Bunlarla dikkat etmeye çalışıyorduk. Sophia Loren aklıma bile gelmedi. Ama İslami hayatı benimsemeden önce Audrey Hepburn’un baş örme şekli çok hoşuma gidiyordu. Onun giyim ve başörtü bağlama tarzı modern gösteriyordu. Örtünmeye karar verince, bütün saçları da içine alarak hem modern hem herkesin uygulayabileceği İslamî çizgi yakaladık. Bugün ise çok üzgünüm. Çok dejenere edildi. Kimlerin diline pelesenk oluyoruz.” diyor.

***

Örtünün şekli belli, bunun dışındakiler İslami kurallara uymuyor!

Prof. Dr. Vecdi Akyüz: Bu konuda en yüksek otorite Din İşleri Yüksek Kurulu. Bu kurulun başörtüsü konusunda bir kararı var. Başörtüsünde kıstas başın-boyun ve gerdanın da örtülmesidir. Bunun dışındakiler İslami kurallara uymuyor. Aynı zamanda başörtüsü edebe uygun olmalı. Mesela çok cafcaflı renkler ve dikkati üzerine çeken şeyler giyilmemeli-takılmamalı, itidalli olunmalı. Modacıların başörtüsünün hudutlarının nasıl olduğu konusunda kafalarının karışık olmasının, bilmediklerini söylemesinin sebebi, bazı ilahiyatçıların kafaları karıştırması. Burada en yüksek otorite Din İşleri Yüksek Kurulu ve bu kurul başörtüsünü tanımlamış, hudutlarını çizmiştir.

 

--------------------------------------------------------------------------------

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun fetvası

İlahiyatçılar bu tartışmalarla ilgili çok konuşmak istemiyor. Modacıların hep bir ağızdan ‘başörtüsünün sınırları hakkında uzmanların bilgi vermesini istemesine’ ise Diyanet, Türkiye’de fıkıh anlamında söz söyleyecek en yetkili organın Din İşleri Yüksek Kurulu olduğunu söylüyor. Din İşleri Yüksek Kurulu, Kur’an’daki ayet ve Hz. Peygamber’in hadislerinden yola çıkarak başörtüsünün ölçüsü hakkında şu karara varıyor:

1. Gerek erkeklerin ve gerekse kadınların gözlerini haramdan korumaları;

2. Kadınların, vücudun el, yüz ve ayakları dışında kalan kısımlarını, aralarında dinen evlilik câiz olan erkekler yanında, vücut hatlarını ve rengini göstermeyecek nitelikte bir elbise (örtü) ile örtmeleri;

3. Başörtülerini, saçlarını, başlarını, boyun ve gerdanlarını iyice örtecek şekilde yakalarının üzerine salmaları, dinimizin, kitap, sünnet ve İslâm âlimlerinin ittifakı ile sâbit olan kesin emridir. Müslümanların bu emirlere uymaları dinî bir vecibedir.

Zaman/Cumaertesi


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.