Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
Genel

İstanbul'da son günlerde yaşanan köpekbalığı akınına bir yenisi daha eklendi. Son olarak Marmara Denizi Yalova açıklarında balıkçı ağlarına 1 ton 200 kiloluk dev bir köpekbalığı takıldı. Yaz sezonu öncesi yaşanan bu akın denize girecekleri korkutacağa benziyor.

Hamsi sürülerinin ardından Marmara'ya kadar ulaşan devasa köpekbalıklarının ard arda Marmara'da yakalanması artık Marmara'da denize girmek isteyenleri biraz daha düşündüreceğe benziyor. 'Köpekbalığı Avcısı' olarak bilinen Kenan Balcı, yakaladığı köpekbalıklarını deniz canlıları müzesine dahil ediyor. Mumyalanmış sayısız deniz canlısı türünü, kurduğu deniz canlıları müzesinde toplayan Balıkçı Kenan, 1 ton 200 kilo ağırlığındaki köpekbalığı ile birlikte yılan balıkları, orkinoslar, kılıç, ahtapot ve ıstakozları da basının huzurunda müzeye kattı. Türkiye'nin ilk ve tek deniz canlıları müzesi olma özelliğine sahip Balıkçı Kenan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi'ne getirilen 1 ton 200 kiloluk devasa köpekbalığını gören vatandaşlar da köpekbalığı ile hatıra fotoğrafları çektirdi.

Marmara Denizi Yalova açıklarında yakalanan 1 ton 200 kilo ağırlığında, 5 metre uzunluğundaki devasa büyüklükteki köpekbalığı ile birlikte çok sayıda deniz canlısı türü de Balıkçı Kenan'ın kurduğu Türkiye Deniz Canlıları Müzesi'ndeki yerini aldı. 30 yıldan bu yana koleksiyon haline getirdiği çok sayıda deniz canlısı türünü mumyalayarak Gürpınar'da kurduğu deniz canlıları müzesinde toplayan İstanbul'un tanınmış balıkçısı Balıkçı Kenan Tesisleri'nin sahibi Kenan Balcı, geçtiğimiz haftalarda yakalandıktan sonra mumyalama işlemi tamamlanan köpekbalıklarıyla birlikte yeni yakalanan 1 ton 200 kilo ağırlığında 5 metre uzunluğundaki köpekbalığını da müzeye katılmak üzere tesislere getirdi. 16 kişilik ekip tarafından büyük bir güçlükle kamyondan indirilerek tezgaha konulan köpekbalığı tesislere gelen vatandaşların da büyük ilgisini çekti.

Basına ve vatandaşlara Türkiye'de bir ilk olan deniz canlıları müzesinin kuruluşu ve çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Balıkçı Kenan Tesisleri'nin sahibi Kenan Balcı, "Müzemizde yer alan türlerin bir bölümünün nesli tükenmiş durumda. Günümüzde denizlerimizde rastlamak pek mümkün değil. Biz burada nesli tükenmiş olan birçok deniz canlısını mumyalaştırıp ölümsüz hale getirdik. Müzemize kattığımız son deniz canlısı türleriyle birlikte yaklaşık olarak binden fazla deniz canlısı türüne ulaştık. Müzeyi kurmamızdaki amaç, vatandaşımızın yaşadığı ülkenin denizlerindeki güzellikleri görebilmesi. Ne tür deniz canlılarının denizlerde yaşadığını görebilmesini sağlamak" diye konuştu.