Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bursa'da, cinsel istismar suçundan 13 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezası Yargıtay tarafından usulden bozulan yazar Hüseyin Üzmez, bugün tekrar hakim karşısına çıktı. Beraat ettiğini zannederek mahkeme heyetine övgüler yağdıran Üzmez'in, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmesine karar verildi.

Tedavi gördüğü Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden aldığı raporla kaldığı Metris Cezaevi'nden Bursa'ya getirilen Hüseyin Üzmez, 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Duymakta güçlük çektiğini söyleyen Üzmez, mahkeme heyetinin önüne konulan sandalyeye oturarak konuştu.

ÖVGÜ YAĞDIRDI
Beraat ettiğini zannederek mahkeme heyetine övgüler yağdıran Üzmez, "Mağdure B.Ç, polisteki ifadesinde, benim kendisinin dedesi olduğumu söylemiş. Ancak polisler mağdureyi dövdüğü için ifadesini değiştirmek zorunda kalmış. Sizlere teşekkür borçluyum. Çok güzel bir beraat kararı verdiniz. Bu karar dünya tarihine geçecek bir karar olacaktır. Allah'a şükür ben basit bir insan değilim. Sizi Allah için çok seviyorum. Benim derdim Malatya'ya gidebilmek. Takdir Allah'ın, karar sizindir. Size bir kurşun gelse kendi vücudumu siper ederim " ifadelerini kullandı.

Evli ve 2 çocuk babası olduğunu söyleyen Üzmez, aylık gelirinin 700 TL olduğunu belirterek işinin avukatlık olduğunu bildirdi. ''Üzerinize kayıtlı gayrimenkulünüz var mı?" sorusuna Üzmez, "Allah'a şükür bir şeyler var" cevabını verdi.

Duruşmaya Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu adına avukat Ebru Çeçen Desteci, B.Ç'nin avukatı Ahmet Dedeler ve barodan tayin edilen Avukat Nevin Canbaz katıldı. Müdahil vekilleri, bozma ilamına uyulmasını istedi. Üzmez'in avukatı Emir Ali Kav ise, bozmayı mahkemenin takdirine bıraktıklarını söyledi.

"BEN ŞİMDİ TAHLİYE Mİ OLDUM?"
Bozma ilamına uyulup uyulmayacağı yönünde bir karar verilmesi için, mağdure B.Ç'nin annesi L.Ç'nin duruşmaya çağrılması kararlaştırıldı. L.Ç, cep telefonuyla aranarak duruşmaya çağırıldı. Mahkeme, yargılamaya yarım saat ara verirken, dava L.Ç'nin duruşmaya katılmasıyla devam etti. Sanık L.Ç, duruşmaya kocası B.Ç. ile birlikte geldi. Mahkeme, Üzmez'in tahliye talebini reddetti. "Ben şimdi tahliye mi oldum?" diye mahkeme heyetine soran Üzmez, "Bütün doktorlar sağlığımın hayati tehlikede olduğunu söylüyor. Benim tahliye olmam lazım" dedi.

Mahkeme, sanık Üzmez'in akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespit edilmesi için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmesine karar verdi.
Bu arada, yazar Hüseyin Üzmez'in cezaevinde kilo aldığı, sakallarının uzadığı ve yüzündeki lekelerin daha da büyüdüğü görüldü.

Duruşma çıkışında duygulanan anne L.Ç. ise, "Olan kimseye değil kızıma oldu. Gencecik kızımın hayatını mahvettiler. Ben bir anneyim. Kendimi ifade edememenin bedelini ödüyorum" dedi. Tedavi gördüğü Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden aldığı raporla kaldığı Metris Cezaevi'nden Bursa'ya getirilen Hüseyin Üzmez, 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

Beraat ettiğini zannederek mahkeme heyetine övgüler yağdıran Hüseyin Üzmez'in tahliye talebi reddedildi. Üzmez'in suç tarihinde ve şu an akli dengesinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmesine karar verildi.

Nezaret kapısından geniş güvenlik tedbirleri altında cezaevi aracına bindirilen Üzmez, tutuklu bulunduğu Metris Cezaevi'ne nakledildi.
Mağdure B.Ç.'nin tutuksuz sanık olan annesi L.Ç, adliyeyi müşteki eşi B.Ç. ile birlikte terk etti. Yaşadıklarının artık canına tek ettiğini ifade eden anne L.Ç., yıllardır susmanın bedelini ödediğini söyledi. Olanın kimseye değil gencecik kızına olduğunu ifade eden anne L.Ç, "Bu dava sebebiyle en büyük acıyı ben ve kızım yaşıyor. Ben bir anneyim yavrumdan ayrıldım. Gencecik kızımın hayatı perişan oldu. 16 yaşına geldi, bizden ayrı yaşıyor. Yurtta kaldığı için yüzünü göremez olduk. Ben bir anneyim, her gece başımı yastığa koyduğumda kızımı düşünmekten gözüme uyku girmiyor. Neler yaşadığımızı kimse bilemez" diye konuştu.

Mağdure B.Ç.'nin avukatı Nevin Cambaz ise, sanık Üzmez'in hürriyeti tahdit suçundan da ceza alması gerektiğini ifade ederek, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden gelecek raporun çok önemli olduğunu söyledi. Sanık avukatı Emir Ali Kav, tedavi gören müvekkilinin psikolojisinin bozulduğunu, ancak mahkemenin tahliye talebini reddettiğini belirtti.

AA