Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Van'a 3 milyon dolarlık bağış yapmayı vaadeden bir iş adamı, kendisine bağışın hala gerçekleştirilmediğini hatırlatan yetkiliye, "Sarhoştum hatırlamıyorum" yanıtını verdi.

Tarihler 24 Ekim'i gösterdiğinde, Van'dan gelen acı haberle tüm Türkiye yıkıldı. 7.2'lik sarsıntı, 650'den fazla can aldı, binlerce insan evsiz kaldı. Televizyon kanalları kolları sıvayarak, iki büyük yardım programı düzenlendi. Ama bu insani duygular bile, bazıları tarafından reklam aracı olarak kullanıldı.

Toplam 127 milyon TL'lik yardımın, 77 milyonluk kısmı konut, okul, sağlık ocağı gibi binaların yapımında kullanıldı. 50 milyon lirası ise nakdi yardım olarak açıklandı. Programların ertesi günü televizyon yetkilileri, yardım vaat edenleri tek tek arayıp para toplamaya başladı. Programdan 5 gün sonra yardımların sadece 3'te biri toplanmıştı. Aradan geçen 3 ayda da değişen bir şey olmadı. Bugüne kadar nakdi yardımların sadece 33.5 milyon lirası toplanabildi. 16.5 milyon liralık yardım ise sözde kaldı.

Bu sözü veren işadamları, televizyonlarda canlı yayınlara çıkıp şirket isimlerini de söylerek ne kadar yardım vaad ettiklerini söylediler. 16.5 milyon liralık ödenmeyen nakdi yardımlarda en çok dikkat çeken isim bir işadamı oldu. Canlı yayına katılan işadamı, 3 milyon dolar yardımda bulunacağını açıkladı; ancak tek kuruş bağışlamadı. TV yetkililerinin ulaştığı işadamı "Kusura bakmayın. Sarhoştum, ne söylediğimi hatırlamıyorum" dedi.

Depremzedelere yardım vaadinde bulunup gerçekleştirmeyen bir diğer kişi ise büyük bir inşaat firmasının patronunun yeğeni çıktı. Yeğen, canlı yayında, 1.2 milyon dolar bağışlayacağını söyledi. Ama yetkililer kendisini arayınca, "Amcam yardımda bulunmama izin vermedi" dedi.