Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Ginanne Brownell

Yaz aylarının en ünlü eğlence merkezlerinden biri İbiza. Fiyakalı Avrupalı gençler house müzik eşliğinde Space ve Amnesia gibi kulüplerde dans ederken, rock yıldızları ve mankenler Sangria’nın bolca tüketildiği öğle yemekleri için Formentera’ya yelken açar. Varlıklı ailelerse dalarak ve şezlonglara yayılarak güneşin tadını çıkaracakları haftalar için Akdeniz tipi villalar kiralar. Ancak Balear Adaları’nda günlerin kısalıp havaların soğumasıyla turizm sezonu kapanmaz. Yılın 300 günü güneşin kendini göstermesi ve sıcaklığın 10 derecenin altına nadiren düşmesi sebebiyle, İspanyol adası tüm yıl ziyaret edilebilecek bir tatil yeri olarak pazarlanıyor. Birçok tatilciye göre yazlık mekânlar sezon dışında çok daha caziptir. Sıcak yaz ayları boyunca İbiza, St-Tropez ve Dubrovnik gibi Avrupa’nın popüler merkezlerinde kalabalık plajlar, trafik ve kapasitesinin üstünde rezervasyon alan restoranlar büyük sıkıntı yaratır. Yaz sezonunda fiyatların 2, hatta 3’e katlanması da cabası. Örneğin, Terre Blanche’taki lüks otellerin rezervasyon fiyatları yazın 2 katından fazla artıyor. Bu nedenle, özellikle de ekonominin zorda olduğu dönemlerde Noel’i Cannes’da geçirmek ya da yeni yıla Napoli’de girmek daha cazip hale geliyor. Glasgow Caledonian Üniversitesi Turizm Bölümü Profesörü John Lennon, “Tatil merkezlerinin tatilcileri yılın her mevsiminde bölgeye çekmek için sezonları uzatma girişimleri giderek artıyor” diyor. “Ölü sezonun kolay hareket etme ve tarihituristik yerleri rahatça gezme imkânı sunması, kullanılan pazarlama yöntemlerinin başında geliyor.”

YAZLIK MEKÂNLARDA KIŞ TURİZMİ
Turizme yönelik reklam panoları bölgelerin ölü sezona göre uyarlanan tanıtımlarıyla dolu. İbiza, adanın bir tarafından ötekine uzanan 20’den fazla bisiklet yolu ve sarp kayalıklar boyunca trekking opsiyonları sunarak sonbahar ve kış aylarında macera dolu bir tatil seçeneğiyle turistleri tavlıyor. D-Lite gibi şirketler yoga paketleri sunarken, Gran Hotel ve Aguas de Ibiza gibi oteller kendi SPA merkezlerini öne çıkarıyor. Damak tadına düşkünlerse Blue Marlin ve La Paloma gibi gözde restoranlarda bir masa uğruna kavga etmek zorunda kalmayacak. Mallorca’da bulunan adanın en büyük şehri Palma ise plajlarından ziyade Akdeniz şehirleri içinde kişi başına en fazla sanat galerisine sahip olmasıyla övünüyor.

RAFTİNG, YÜRÜYÜŞ YA DA ALIŞVERİŞ
Son yıllarda Avrupalı zenginlerin yeni trendi haline gelen Hırvatistan da kış aylarındaki açık hava etkinlikleriyle ön planda. Diocletian Sarayı’na ev sahipliği yapan Split, ölü sezonda ve Noel’de Hvar ve Brac adalarına feribotlarla yapılan turların kalkış merkezi. Turistler Cetina Nehri boyunca rafting gezileri yapabilir ya da Biokovo Dağları civarında uzun yürüyüşlere çıkabilir. Daha güneyde, Dubrovnik’te, ziyaretçiler kale duvarları boyunca yürürken, Adriyatik’in muhteşem manzarasının tadını çıkartabilir. Şehrin önde gelen otellerinden Pucic Palace ve Grand Villa Argentina, misafirlerine restoran ve mağazalarda geçerli bir indirim kartıyla (Winter Card) birlikte etkinliklere ücretsiz katılma olanağı sunuyor.

Kış tatilcileri şımartılıyor
Kış tatilcileri yaz kalabalıklarını kıskandıracak kadar şımartılıyor. StTropez’nin internet sayfasındaki özel kış bölümünde açık oteller, restoranlar, barlar ve mağazalarla ilgili bilgiler mevcut. Chateau de Verne, Chateau des Selve ve Chateau Saint Roseline’deki üzüm bağları, ziyaretçileri şarap ve zeytinyağı tatma etkinlikleriyle cezbediyor. Lorgues’daki Chez Bruno ve Grasse’deki La Bastide St-Antoine gibi restoranlar yer mantarı dolması gibi özel yemekler sunuyor.