Vergi ve teşvik politikaları dışında bir ülkedeki işletmelerin işgücü verimlilik ve maliyet oranları açısından durumu da, üretim yapmak isteyen yabancı yatırımcı tercihi açısından veri kabul ediliyor. Hatta Türkiye’nin bu konuda bıçak sırtı pozisyonda olduğu yorumları da var.

Gazete Habertürk'ten Ahmet Kıvanç ve Tahsin Akça'nın hazırladığı haberde, sanayi yatırımcılarının ülke tercihinde etkili faktörlerden biri olan işgücü verimliliği-işgücü maliyeti arasındaki dengeyi araştıran uluslararası global yönetim danışmanlık şirketi A.T. Kearney, Türkiye’nin bu açıdan katetmesi gereken mesafe olduğunu ortaya koydu.

Araştırma Türkiye’nin, Polonya, Macaristan, Çekya gibi yatırım açısından rakip ülkelere yakın bir profil çizdiğini, ancak yine rakip ülkelerden Slovakya’nın gerisinde kaldığını gösteriyor. 2016 verilerini yansıtan araştırmaya göre Türkiye, imalat sanayiinde toplam üretim değerinin çalışan sayısına bölünmesiyle elde edilen işgücü verimliliğinde 105 bin Euro’luk bir rakamda görünüyor.

Buna karşılık toplam çalışan maaşlarının toplam çalışan sayısına bölünmesiyle elde edilen işgücü maliyetinde ise yıllık 10 bin Euro’luk bir ortalamaya sahip.

RAKİP ÜLKELERDE DENGE NASIL?

Bu iki veriden yola çıkılarak hesaplanan işgücü verimliliğimaliyet dengesi kıyaslamasında, Türkiye 10.5’lik oranla, 12.9’luk işgücümaliyet dengesine sahip Slovakya’dan yüzde 22 daha verimsiz tablo ortaya koyuyor. Polonya 10.6, Çekya 10.8, Bulgaristan ise 10.1’lik oranla Türkiye’ye en yakın rakip ülkeler görünürken, Macaristan 11.3’lük dengeyle Türkiye’ye göre daha avantajlı bir görüntü ortaya koyuyor.

BEYAZ EŞYA VE OTOMOTİVDE VERİMLİLİK FARKI DAHA BÜYÜK

İmalat sanayiinin iki önemli alanı olan otomotiv ve beyaz eşyaya bakıldığında ise işgücü verimliliği açısından aradaki farkın çok daha büyük olduğu görülüyor.

Otomotiv sektöründe Türkiye, işgücü verimliliğinin işgücü maliyetine oranında 20.3’le, 38.9’luk orana sahip Slovakya’dan yüzde 92 dezavantajlı görüntü çiziyor. Türkiye bu sektör açısından verimlilikte 32.6’lık orana sahip Macaristan’ın yüzde 60.5, 29.4’lük oranı olan Çekya’nın ise yüzde 44.8 gerisinde bulunuyor.

Beyaz eşya da da benzer bir tablo dikkat çekiyor. Türkiye, 10.8’lik işgücü verimliliği dengesiyle 15.6’lık orana sahip Slovakya’nın yüzde 45 gerisinde. İşgücü verimliliği konusunda beyaz eşyada öne çıkan Polonya, Türkiye’den yüzde 38.8 avantajlı durumda görünüyor. Çekya ise Türkiye’ye göre yüzde 25.9 daha avantajlı bir pozisyonda.

TAYSAD Başkanı Alper Kanca
TAYSAD Başkanı Alper Kanca

VERİMLİLİK İÇİN KİM NE DEDİ?

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Başkanı ALPER KANCA: Yetkinlik açısından istihdam piyasasına müdahale gerekli

Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörü birçok krizi yönetmeyi bildi. Şimdi önümüzde bir toplu iş sözleşmesi süreci var. Bu bir tedarik zinciri. Bir halka aksarsa diğer halkalar etkileniyor. İşgücü maliyeti ve verimliliği açısındaki denge toplu iş sözleşmesi sürecindeki taleplerle zorlanıyor.

Daha fazla zorlanırsa fiyatlara yansıyacak ve rekabetçiliğimiz etkilenecek. Kapalı ekonomilerde değiliz, müşterilerimiz başka alternatiflere rahatlıkla yönelebiliyorlar. Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan iddialı geliyor. Yapısal bir problem var. İşsizlik var, azalmıyor. Çalışanların yetkinlik problemi var. Çoğu çalışanımız meslek lisesi mezunu bile değil. İstihdam piyasasına eğitim ve yetkinlik açısından müdahale edilmesi gerekiyor. 

Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı MURAT İNANÇ: Verimlilik problemi eğitimle giderilir

Verimlilik konusunda tekstil ve otomotivde Türkiye’deki emekçilerin Avrupa’dan daha ileride olduğunu düşünüyorum. Otomotiv sektöründen bir yetkili, yedek parçaları birleştirme işlemini Türkiye’deki işçilerin Avrupa’dakilerden daha kısa sürede yaptığını anlattı. Bütün uluslararası markalar tekstilde daha kaliteli ürünleri Türkiye’de üretiyor.

Balkan ülkelerinde fiyat avantajı olmasına rağmen Türkiye’yi tercih ediyorlar. Son zamanlarda Bulgaristan ve Sırbistan gibi ülkelere giden Türk yatırımcılar olduğu gözleniyor. Ama bunlar Avrupa Birliği’ne daha rahat mal gönderebilmek için orayı tercih ediyor. Türkiye’de genel anlamda verimlilikle ilgili bir problem olduğu doğru. Bu bir eğitim süreci gerektiriyor. 

A.T. Kearney İstanbul Ofisi Üst Düzey Yöneticisi EMRE KATİ: İşgücü maliyetleri Bulgaristan'da yüzde 50 daha ucuz

Türkiye, yatırım çekme açısından geleneksel olarak Doğu Avrupa ülkeleri, Polonya, Macaristan ve Çekya ile rekabet ediyor. Bu model, temelde Avrupa pazarına yakın coğrafi konum kolaylığı ile birlikte işgücü maliyeti avantajı sunarak küresel sanayi yatırımlarını çekebilmek üzerine kurulu.

1990’lı yıllardan sonra Romanya ve Bulgaristan da eklendi bu gruba. Bu iki ülke, AB üyeliklerinden sonra daha rekabetçi hale geldiler. İşgücü maliyeti açısından kıyaslandığında imalat sanayiinde Bulgaristan yüzde 50; Romanya ise yüzde 45 oranında Türkiye’ye göre daha ucuzdur. Bu iki ülkenin sunduğu önemli maliyet avantajlarına karşılık Türkiye’nin öncelikli hedefi işgücü verimliliğini artırmak olmalıdır. Türk imalat sanayiine göre Slovakya yüzde 37, Çekya ise yüzde 13 daha fazla verimlilik elde ediyor.

YETKİNLİKLER DÖNÜŞMELİ

Slovakya’da sanayi sektörü çalışanları bir birim maaş başına Türkiye’deki meslektaşlarına göre yaklaşık yüzde 22 daha fazla katma değer üretiyorlar. Bulgularımız; Türkiye’nin sanayi yatırımlarında rekabette öne çıkması için çalışan başına düşen katma değeri artırması gerektiğini gösteriyor. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde ‘verimlilik’ kavramından işgücünün azaltılması anlaşılıyor. Bunun yerine çalışanların katma değer odaklı ele alınması gerekir. Özellikle Sanayi 4.0’ın gelişmiş ülkelerde yeni normal haline geldiğini ve gelişmekte olan ülkelerde hızla yayıldığını düşündüğümüzde Türk mavi yakalı çalışanların dijital okur yazarlık, robotlarla etkileşim, nesnelerin interneti gibi konularda yetkinliklerini geliştirmeleri imalat sanayiinin yeni önceliği olmalıdır. 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.