Kadim ikiyüzlülüklerinden birine dair “yaşanmış hayat ve ölüm hikayeleri”ne devam.
Yüz binlerce insanı insandan saymayıp anlatınca rahatsız olana inat.

*** 

23’ünde CNN Türk’te “Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği” Başkanı’na. OYAK soruluyordu ki, son dakika haberi geldi:
Şırnak’ta 42 yaşındaki astsubay Atakan Temoğlu beylik tabancasıyla intihar etti.
Neden hiç ilgilenmiyorsunuz bu intiharla da!
Her gün inanılmaz “insani acılar”ın askeri tanıklıkları akıyor Dipsiz Kuyu’ya. Kuyunun dipsizi bile yetişemiyor. “Personeli korumak” adına sayısız demeç, öfke, göz yumma, yargıya gölge sahibi olanlar; “alttakiler”in insani-askeri acılarında pek cevval değil!

*** 

Ne oldu biliyor musunuz?
Avrupa İnsan hakları Mahkemesi “emekli astsubaylar”ın “eşitlik ve insan hakları başvurusu”nu kabul etti. Üstelik çekingen, sadece OYAK’ta adaletsizliğin bir kısmına dair başvuru:
Kesintilerin yüzde 70 kaynağı (orduda nüfus payları bu!) astsubaylar, karları şişen, karlarıyla şişinen OYAK’ın, bırakın holdingi, şirket yönetimlerine bile sokulmuyordu.
OYAK yönetimi emekli ve muvazzaf generallerden oluşuyor, şirketlere hep (emekli) subay atanıyor ama astsubaylar, yüzde 70 kaynağı oldukları, sözde “yardımlaşma fonu” “askeri, piyasa holdingi”nde ayrımcılığa uğruyordu.
Buna karşı konuşan, yazan (emekli) astsubaylar, OYAK profesyonelleri ile generalleri tarafından yüksek tazminat talebiyle yargıda kovalanıyordu. OYAK’a verdikleri paralar kendilerine karşı davalarda kullanılıyordu.
İmtiyazsız cumhuriyetin bağımsız askeri ve sivil yargısı, alttaki askerlerin devasa holding karşısındaki temel hakkını hak kabul etmemiş, iç hukuk tükenmişti! (Tekel duyarlılığı taşıyan herkese bu da duyurulur!)

*** 

Başka ne oldu biliyor musunuz?
AİHM’in dava kabulünden hemen önce, Genelkurmay (Başkanı) holdinge “tavsiye”de bulundu:
Aslan Çimento yönetimine astsubay da alınız!”Askeri holdingin yeni büyük şirketi!
OYAK da AİHM’de dava açmış dernekten onca zaman sonra apar topar “7 kişilik liste” istedi. Anladığım kadarıyla dernek de, belki geniş çaplı hak tesciline yol açacak davayı beklemeden sembolik listeyi verdi. Dernek sitesinde OYAK’ı eleştiren emekli astsubayı hemen dava eden holding yönetimine!

*** 

Emekli Jandarma Astsubay Olgun Oktay her makama başvurmaktan bitti. Görevdeyken rahatsızlanan, askeri hastanede sakatlığı artan ve paçavra gibi “adi maluliyet”le emekli edilen asker.
“Vazife malullüğü, OYAK maluliyet yardımı, TSK Vakfı maluliyet yardımı” için Meclis’te, hükümette, askeri ve sivil yargıda, medyada hak aramaktan yoruldu.
Yıllarca sırtında 40 kilo yükle, Kuzey Irak dahil operasyona çıkmış askere diyorlar ki, “Sen kendi kendine sakat kaldın.” Binlerce uzman çavuşa da dendiği, deneceği gibi!

*** 

AİHM, iki dudak arasında astlara verilen oda hapsini de insan haklarına aykırı bulmuştu. Ama “insan haksız, insana haksız” yargısız infaz “demokratik hukuk devleti”nde aynen devam. Demokrasiye, yargıya, insana, askere saygı sonsuz ya!

Işık yerine 

Küresel ısınmaya karşı cumartesi ışıklar sönecekmiş. Hoş duyarlılık!
İş, Sabancı kuleleri, birçok büyük şirket ve banka katılıyormuş. Ne iyi!
Bu “gösteri” sahiplerinden ricam şu: Siz önce holdinglerinizin tabelasını taşıyan servis araçlarını yollara, kaldırım üstüne park etmekten, insanların hayat hakkına taciz ve tecavüzden çekin. Koca kuleleriniz var; ama egsozlarını hepimizin üstüne ve küreye kusuyorsunuz! Büyüksünüz tamam; ama azıcık utanın! 

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!