• Canlı Yayın
  • Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

SÜPER Kupa finalinde iki tane Anadolu takımını görmek futbolumuz açısından oldukça önemli. Rekabetin getirdiği kaliteye futbolumuz açısından ihtiyacımız var. Geçen seneyi kupa ve lig şampiyonu olarak bitiren Trabzonspor ile Bursaspor takımları ligimizin kalitesine ve rekabet derinliğine önemli ölçüde katkı sağladı. Bursaspor’un ligin başından son maçına kadar olan süreçte gösterdiği mücadele, istikrar ve kararlılık alkışlamaya değerdi. Sonucunu da Anadolu’dan bu işi başaran 2. takım olarak taçlandırdılar. Trabzonspor’da Şenol Hoca’yla başlayan değişim ve sürekli yukarı çıkan başarı çizgisi hem oyun kalitesini artırdı hem de sezonun muhteşem bir kupa finaliyle tamamlanmasını sağladı. Bu başarılarını daha da pekiştirmek amacıyla çıktıkları Süper Kupa finalinde kendilerinden beklenen mücadele ve kaliteyi tekrar gözlemledik.

İki takımın göze çarpan en önemli özelliğinin çok değişmeyen kadroları olduğunu söyleyebiliriz. İki takımın teknik heyeti de başarının istikrardan geçeceği düşüncesiyle kadrolarını korumuşlar. Bursaspor’da Vederson dışında bir yeni bir isim yoktu. Trabzon da yine aynı takımla istikrarını devam ettirdi.

Ligin öncesindeki son final takımların kendilerini test etmesi açısından da önemli bir vesile oldu. Oyuna baktığımızda ilk yarıda dengeli giden maçın 2. yarısında Trabzon’un rakibine oranla çok daha etkili olduğunu gördük. Bordo-Mavililer ön tarafa daha organize şekilde gidince oyun lehlerine döndü. Burada Alanzinho’nun, Ceyhun’un ve Burak’ın önemli etkisi var. Trabzonspor özellikle Bursaspor’un etkili tarafı olan sağ kanadında oynayan Ali Tandoğan ve Volkan’ı Colman-Cale ikilisiyle kapatarak rakibin etkisini önemli derecede azalttı. Orta alanda saydığımız bu oyuncuların etkinliklerini oyuna koymasıyla da oyun Trabzon’un lehine döndü. ‘Döndü’ derken aslında futbolun golcüler açısından enteresan bir yönünü gözler önüne sermekte yarar var. Trabzon takımı içerisinde oyunda en az görünen, etkisiz olduğu düşünülen hatta oyundan çıkarılması beklenen Teofilo kullandığı fırsatçılığı sayesinde bir anda ‘maçın adamı’ haline geldi. Golcülük böyle birşey. Sezgi gücü çok önemli. Ceyhun’un şutundaki takipçiliği, 2. goldeki ustalığı, 3. goldeki doğru yere gitme düşüncesi Teofilo’yu ‘maçın kahramanı’ yaparken Trabzon’a da Süper Kupa şampiyonluğuna getirdi.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!