Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sabun, şampuan, saç yumuşatıcı, deodorant, parfüm, diş macunu, ruj, rimel, allık, pudra, tonik, nemlendirici, kırışıklık kremi, dudak kremi, yanak kremi, ıslak mendil... Ortalama bir kadın günde 12 tane kozmetik ürün kullanıyor. Erkekler için bu sayı 6. Kozmetikler cildimizden aşağı katmanlara geçiyor ve kan dolaşımıyla organlara dağılıyor. Cildimiz, kozmetiklerin içindeki maddeleri "yiyor"!
Kozmetiklerde kullanılan zehirli maddeler şöyle: Kömür katranı, DEA-TEA, mineral yağ (yüzde 100 sentetik yağ), parabenler, petrolatum, fitalat, propilen glikol, sodyum lauril sülfat... Çoğu petrol ürünü olan bu maddeleri bir sofrada önünüze sunduklarını farz edin; yer misiniz? Peki o zaman cildinize neden sürüyorsunuz?
Bir arkadaşım, yeni doğan bebeği için nemlendiriciyi kendi yapıyor. İşte size tarifi:
• 200 ml'lik cam şişenin yarısını dolduracak kadar saf kaynak suyu (ya da gül suyu, lavanta suyu)
• Diğer yarısının dörtte birini dolduracak kadar buğday özü yağı
• Geri kalanı içinse tercihinize göre zeytinyağı, badem yağı, jojoba yağı
• İsteğe bağlı olarak havuç tohumu ya da üzüm çekirdeği
• Hoş koksun isterseniz; birkaç damla lavanta, portakal ya da ıtır yağı
Bu karışımı uzun süre çalkalayın. Sonra da her kullanımdan önce tekrar çalkalayın. İster nemlendirici olarak kullanın ister yiyin; zehirsiz kozmetik.
Kullandığınız ürünlerdeki maddeleri, bunların ne gibi zararlara yol açabileceğini kontrol edebileceğiniz bir web sitesi var: cosmeticsdatabase.com. En pahalısından en ucuzuna birçok markayı didikliyor. Bir göz atın.

İyi şeyler...
Bazen iyi şeyler de oluyor doğayla ilgili. Birilerinin inancı, inadı oturma eylemine dönüşüyor ve bir şeylere dikkat çekiyor. Kastamonu İdari Mahkemesi Cide HES Projesi için yürütmeyi durdurma kararı aldı. Loç Vadililer ve destekçileri 28 gündür İstanbul'da HES inşaatını yapan firmanın önünde oturma eylemi yapıyordu. "Karadeniz İsyanda" diye bağırıyorlardı, kendilerini "dış mihrakların oyuncağı" ilan eden enerjiseverlere...
Loç Vadisi "şimdilik" kurtuldu. Bu memlekette durdurma kararlarına, mühürlere, yasalara rağmen devam ettiğini bildiklerinden birtakım işgallerin; eylemlerine 4 Ocak itibarıyla "şimdilik" ara verdi Loç'u korumak isteyenler. Darısı diğer derelerin başına...

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!