Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ARTIK her habere heyecanlanmamayı öğrendim. Eskiden olsa Nilüfer’in ülkemizin çok önemli 12 rock solist ve grubuyla düet albümü çıkaracak olmasına günler önceden sevinmeye başlardım. Meğerse yaşlanmak bu sebepsiz heyecanların önüne geçmek demekmiş. Dün bütün gün Nilüfer’in “12 Düet” albümünü dinledim. Şebnem Ferah, Yüksek Sadakat, Malt, Teoman, Hayko Cepkin, Ogün Sanlısoy gibi çok sevdiğim isimler Nilüfer’in çok sevdiğimiz şarkılarına seslerini ve aranje anlayışlarını katmışlar. Albümü ilk kez dinledikten sonra ilk tepkim “Keşke rock’çılar Nilüfer şarkılarını değil, Nilüfer rock’çıların şarkılarını seslendirseymiş” şeklinde oldu. Çünkü Nilüfer tarafında şarkılara bildik tarzıyla eşlik etmekten çok da fazla yenilik yok. Ama Şebnem Ferah’ın “Erkekler Ağlamaz”, Hayko’nun “Aşk Kitabı”, Teoman’ın “Ara Sıra Bazı Bazı” gibi Nilüfer klasiklerini yorumlama şeklini dinlemek gayet eğlenceli. Ancak saydığım isimler biri hariç gayet muhafazakøar davranmışlar. Yürekten coşmamışlar. Belki şarkılar müsait değil bilmiyorum ama sıradışı performansını bir gram bile azaltmadan yansıtabilen tek isim bence Hayko Cepkin olmuş. “Aşk Kitabı” gibi dinleyince ağlamamız gereken bir şarkıda Hayko’nun hastası olduğumuz böğürtüsü tuhaf bir güzellik haline dönüşmüş. İkinci tur dinlemeye Hayko yüzünden geçemedim. Çünkü elim o şarkıda takıldı. Başa alıp alıp dinlemekten kendimi alamıyorum. Bünyemde fazla heyecan yaratmayan bu albüm Hayko için dinlenir. Albümün diğer güzel performansı ise Şebnem Ferah’ın “Erkekler Ağlamaz” düeti. Şebnem bu şarkıyı çok güzel seslendirmiş. Ama bu albümde kişisel yıldızım Hayko’dur arkadaşlar. Sessizce dağılabilirsiniz.

Adam mısın süslü burjuva?
ÜFF ki ne üf. Efendim Hadise yeni albümüne başlıktaki soru cümlesini taşıyan şarkıyı koyacakmış. Ve bu şahane “buluşlarla dolu” şarkının sözleri şöyle devam ediyormuş: “Sıkılınca, bunalınca, karışınca, yalnız kalınca beni hatırla. Üşüyünce, acıkınca, kendine sıcak bir kucak bakınca beni hatırla. Mutluluk benim yanımda, bu meleği bırak o cadıyı ara tek tuşla. Adam mısın süslü burjuva? Patlar o pasta bebek suratında, hadi bye bye.” Eee, hani şarkıyı mırıldanmaya başlamadınız mı? Hadise’nin yeni albümünü almak için hemen bir müzik markete koşma heyecanı tatlı tatlı yüreciğinizi sarmadı mı? Yurovişın song kontest fatihi Hadise’nin eski ilişkisini kullanıp bunu da böylesine pespaye şarkı sözleriyle bize yutturmaya çalışması acıklı mı geldi yoksa? E ama oyunda ağlayanın başı kel olur bebişim. Bizim illerde medyatik bir aşkın albümünün ardından gelenektir; o aşkın suyuna bir süre ekmek batırılır. Ünlü insanın ismi kullanılır. Yağından da çok güzel şehriyeli pilav olur. E yerseniz gari!

Sigarayla böyle savaşılır!
Son zamanlarda izlediğim en dramatik en sarsıcı görüntülere sahip bir anti sigara reklamından bahsetmek istiyorum. Çünkü izlediğim ilk andan beri görüntüler gözümün önünden gitmiyor. Hemen gözlerim yaşarıyor. İlk izlediğim an gibi hıçkıra hıçkıra ağlamıyorum ama fena oluyorum işte hatırladıkça. Kısa film sanki bir emeklilik sigortasıymış izlenimi yaratıyor ilk an. Görüntüdeki babamız yaşlarındaki abi erken gelen emekliliğinden, güneye yerleşip domates ekiyor olduğundan bahsedecek diye düşünüyorsunuz birkaç milisaniye. Ama öyle olmuyor. Metalik bir sesle Adım Mehmet Nuhoğlu diyor boğazını tutarak. İşte o an o babacan insanın gırtlak kanseri olduğunu ve ses tellerini kaybettiğini anlıyorsunuz. Mehmet Nuhoğlu ortaokuldan beri sigara tiryakisiymiş. Koku ve tat alma duyularını tamamen kaybetmiş. Gırtlak ve akciğer kanseriymiş. Akciğer kanserine biricik dayısını kurban vermiş biri olarak bu cümleden sonrasını dinlemem mümkün olamadı ilk seferde. Sonra eşi konuşuyor Mehmet Nuhoğlu’nun. Sonra da Sağlık Bakanlığı’nın “Sigara Pişmanlıktır” sloganının ardından 171 numaralı sigarayı bırakma hattının logosu giriyor. Bu şimdiye kadar izlediğim en güzel çekilmiş, en cesur ve en acıtıcı sigara bıraktırma filmi. İzledikçe canım çok yanıyor. Ama biliyorum tiryakileri hayatın acı ve tahammül edilmesi en zor gerçekleriyle yüzleştirmek gerek. Sevgili Mehmet Nuhoğlu’nu cesareti dolayısıyla kutluyorum ve Allah’tan şifa diliyorum. Sağlık Bakanlığı’nı da bu harika prodüksiyon için kutluyorum.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!