Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye seçimleri, şifreli sınavı ya da Yüksek Seçim Kurulu kararını tartışırken, gelecek dönemde en önemli sorunlardan biri olmaya aday olan enerji konusu sessiz sedasız ilerliyor. Türkiye'nin enerjiyi konuşur tartışır hale gelmesi gerektiğine inanan Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Enerji Çalışma Grubu dün basının karşısına çıktı. Ümit Boyner, Selahattin Hakman, Nusret Cömert, Fahrettin Arman, Zeki Eriş ve Batu Aksoy, Türkiye'nin enerjide nerede olduğunu anlatmaya çalıştı. Bana kalırsa toplantının iki ana gündem maddesi vardı. Biri Türkiye'de dalga dalga büyüyen hidroelektrik santralların çevrede yaptığı tahribata karşı yapılan eylemler. Diğeri ise nükleer santral.
Öncelikle HES'ler konusunda TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu'nun gönlünün daha çok yatırımcıdan yana olduğu yönünde bir izlenim edindim. Boyner de diğer üyeler de her ne kadar 'ÇED raporu olmayanların ayıklanması gerektiğini' söylese de 'hiçbir şey yapılmasın noktasına doğru gidiliyor' sözleri yatırımcı açısından duydukları kaygının işareti. Ali Kibar, çevrecilerin olayı 'HES yaptırmayız' noktasına doğru götürdüğünü net olarak ifade ediyor. Gerçekten de HES'lerde doğru ile yanlışlar birbirine karışmış durumda. Ancak burada tek suçlu, 'her şeye hayır' diyen çevreciler değil. Olayın bu seviyeye gelmesine neden olan, Karadeniz'in en güzel yerlerine beton döküp, derenin can suyunun kökünü kurutan, çevreyi hoyratça kullanan yatırımcılar.
Ortada somut olarak çevreyi katleden örnekler olunca, HES'lere karşı eylemlerin dalga dalga yayılması bana göre doğal. Daha önce Enerji Bakanı Taner Yıldız da HES'lere yönelik eylemlerin yatırımcıları doğalgaza yönelttiğini ifade ederek, "Bu duruma canım sıkılıyor" demişti. Sonuçta TÜSİAD üyelerinin de eylemlerin büyümesinden, çevreye zarar vermeyenlere de sıçramasından canı sıkılıyor olabilir. Ancak Ümit Boyner'in de dediği gibi çevre konuları 'siyah ve beyaz gibi net değil. Gri alanları da var'. Bu nedenle başta TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu olmak üzere hemen herkese büyük görev düşüyor. Önce HES'lerle oluşan algıyı doğru örneklerle kırmak, ardından doğru adım atan yatırımcıyı bir kenara ayırmak gerek.

 

Elektriğin gerçek fiyatı 13 Haziran'da belli olacak
TÜSİAD, elektrik dağıtımında olduğu gibi üretiminde de özelleştirme sürecinin tamamlanmasını, piyasanın bir an önce liberalleşmesini istiyor. Ali Kibar, "çapraz sübvansiyona" dikkat ederek aslında yüzde 80'i kamuda olan bir piyasada iplerin tamamen devletin elinde olduğuna işaret ediyor. Sektörde son dönemde en çok konuşulan konu Dengeleme ve Uzlaştırma Piyasası'nda elektrik birim fiyatının 12-13 kuruşlara düşmesi. Yatırım iklimi bozulduğu için özel sektör Ankara çıkarması yapıyor. Ancak TÜSİAD'ın Enerji Çalışma Grubu üyelerinden Zeki Eriş'in, "Eğer elektriğe bugün zam yapılmıyorsa Keban gibi barajlar sayesinde. Oradan 2.5 kuruşa elektrik alınıyor" sözleri de durumu özetliyor. "Baskı altındaki fiyat ne zaman artacak" sorusuna da doğal olarak "13 Haziran sabahından sonra" yanıtı geliyor.

 

'Nükleer santral süreci aceleye gelmesin'
TÜSİAD'ın toplantısında altı çizilen ve bana göre önemli bir konu da nükleer santraldi. Aslında Ümit Boyner, Japonya'daki deprem ve tsunami sonrasındaki nükleer felaketten sonra kaygılarını dile getirmişti. Dün de nükleer enerji konusunun salt bir enerji açığı sorununa indirgenmemesi gerektiğinin altını çizen Boyner, "Belki de bu Türkiye için bir fırsattır. Biz bunu yapma planını önümüze koyduysak bu noktada durup tekrar bu süreci ele alacağımız tüm ayrıntılarıyla tüm elverişli olan teknolojiye bakarak şeffaflık içinde kamuoyunun da güveni alarak sürdürmek zorundayız" diyor.
Akkuyu'da sürecin şeffaf ve tartışmaya açık olmasını isteyen Boyner, "Siz Akkuyu'da süreci devam eden nükleer santral konusunda tatmin oldunuz mu?" sorumuza "Bir şey söyleyecek bilgiye biz de sahip değiliz. Ancak Akkuyu süreci aceleye gelmemeli. Sürecin detayları tartışılmalı" yanıtını veriyor.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!