Faizler ağustos ayı öncesi konut satışlarında en büyük engeldi, ağustostan bu yana en büyük destekçi haline geldi. İpotekli satışlar ağustosta yüzde 168 artarak konut satışlarını bu yıl ilk kez artırdı. Faiz oranları al derken, faiz dışı koşullar alma diyor.

Normalde konut satışlarını artıracak genel koşullar olgunlaşmış değil. Talep doygun, arz fazla. Görünen fiyatlar kısmen gerilemesine karşılık hala yüksek. Konut alım gücü ve dayanıklı tüketim harcama iştahı hala düşük. İşsizlik yüksek.

- Sadece seçim belirsizliklerinden kaynaklanan siyasi belirsizlikte azalma oldu. Bu süreçte yüksek faizlerin de etkisiyle geciktirilmiş marjinal bir talep temmuzdan itibaren harekete geçti. Bu nedenle temmuzda konut fiyatları hafif kımıldadı.

Ağustos ayında da faiz düşüşü imdada yetişti. Konut almanın en büyük destekçisi faizlerin düşüşü oldu. Temmuz sonuna kadar konut satışlarında köstek olan faizler ağustostan itibaren en büyük destekçi hale geldi. 

KONUT SATIŞLARI KREDİYLE ARTTI

- Konut satışları ağustos ayında yüzde 5.1 ile bu yıl ilk kez arttı. 7 ayın 7’sinde de gerileyen satışlarda en büyük azalma yüzde 48.6 ile haziran ayında gerçekleşti.

Ağustos ayında konut satışlarını asıl artıran da ipotekli satışlar oldu. Geçen yılın ağustos ayına göre bu ağustosta ipotekli satışlar 21.405 adet daha fazla gerçekleşti ve yüzde 168 artarak 34.148’e ulaştı. Böylece ipotekli satışlarda geçen yılın temmuz ayında başlayan gerileme bu ağustosta son buldu ve 13 ay kesintisiz devam etti.

- Ağustosta diğer satışlar ise yüzde 17.3 azaldı. Toplamda konut satışlarını yüzde 5.1 artıran da ipotekli satışlar oldu.

- Konut sektörünün içinde bulunduğu durumu göstermesi açısından içinde ağustos rakamlarının da yer aldığı yılın 8 aylık dönemine ait birikimli sonuçlara bakmak yeterli.

- 8 ayda ipotekli satışlar 114.856 adet azalarak yüzde 46.9 düştü. Diğer satışlar 41.638 adet inişle yüzde 6.6 geriledi. Toplam konut satışları da 156.494 adet azalmayla yüzde 17.9 düştü.

ELİNİ ÇABUK TUTANLAR AVANTAJLI

- Faizlerin uzun bir aradan sonra aylık yüzde 1’e çekildiği 8 Ağustos’ta “Bu kredi ile konut alınır, elini çabuk tutanlar kazanır” demiştik. Faizlerdeki düşüş alıcıları harekete geçirdi. Elini çabuk tutanlar en uygun konut fiyatlarını yakaladı.

 - Çünkü fiyatlar zaten temmuz ayında dipten dönmüştü. Üzerine faiz indirimleri geldi. Ağustosta da konut satışları 2019 itibariyle ilk kez arttı. Satışların artmasının etkisiyle ağustosta da fiyatların yükseldiğini veriler açıklanınca görebiliriz.

PARANIN GÖZÜNÜ SEVEYİM

- Düşen konut fiyatlarının üzerine uygun hale gelen finansman koşulları geldi. Diğer koşullar pek uygun olmasa da, faizlerin düşmesine talep kayıtsız kalamadı ve harekete geçti. Bu sayede de konut satışları 2019’da ilk kez artışa geçti. Bir kez daha fiyatın önemini görüyoruz. Paranın gözünü seveyim.

FİYAT ARTIRARAK TALEBİ KÜSTÜRMEYİN

- Talebin kıpırdanmasının fiyatlarda da benzer bir etkiyi yaratması beklenir. Ancak fiyatların bu dönemde yükselmesinin sınırlı kalması kaçınılmaz gibi.

- Çünkü arz fazla ve yaşanan sadece finansmanın uygun hale gelmesinin yarattığı marjinal bir talep. Bu talep de kısa sürede doyuma ulaşabilir.

- Hele bir de faizler düştü diye satıcılar fiyat artırırsa kırılgan talebi de küstürürler. Bunun de nedeni basit. Faizler al derken, faiz dışı koşullar alma diyor. Alıcıların da satıcıların da bu konuya dikkat etmesinde yarar var.

 

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!