Ben en son Katie Holmes’un Tom Cruise’dan boşanmasında kalmışım. O zamanlar, kocası marifetiyle iç sıkıcı bir Scientology geliniydi. Nedense mucize çocuk muamelesi gören Suri’yi dünyaya getirmişti, kocası da tarikat kuralı gereği plasentasını yemişti de sonra Suri bacak kadar boyuyla topuklu pabuç giydi diye magazin alemi çok ayıplamıştı da… Ben orada kalmışım ama Katie Holmes, meğerse Jamie Foxx’tan da yeni ayrılmış. Yani altı yıldır birliktelermiş, daha geçende yollarını ayırmışlar. Sevgili olduklarını bile bilmediğim bir çiftin küsmesinden neden haberdar oldum? Bir sutyen vesilesiyle. Ama kaşmir bir sutyen…

Herşey Katie Holmes’un ağustos sonu New York’ta havalı bir el işaretiyle taksi çevirirken paparazzi karesine girmesiyle başladı. Çok gündelik bir halde ama “makyajsız yakalandı” klişesiyle olmayan bir halde çekilen fotoğrafı internete düştüğü an viral oldu, binlerce yorum aldı, binlerce kez paylaşıldı. En çok yapılan yorumlardan biri “Ayrılık acısına birebir kaşmir sutyen…” oldu. Çünkü Katie Holmes, Jamie Foxx’tan yeni ayrılmıştı, mutsuz görünmek şöyle dursun, bronz teni üzerinde kaşmir hırka altı kaşmir sutyeniyle ışıltı saçıyordu. Hani neredeyse Dawson’s Creek günlerindeki kadar taze bir havadaydı 40 yaşına gelmişken. Yakın arkadaşı tasarımcı Zac Posen’a göre ayrılık Katie’ye pek yaramıştı ve hiç olmadığı kadar seksi görünüyordu. 

YENİ BİR KOMBİN DOĞDU: BRADIGAN

Kol ağzı ve eteği yalancı selanik örgü Khaite marka hırka aslında mürebbiye hırkasından hallice; ancak bağa düğmelerden tekini ilikleyip bir omzunu düşürerek altından kaşmir triko sutyeni gösterdiği an, arzu nesnesi olup çıktı Katie Holmes usulü twinset. Magazin medyası Katie’nin nasıl da şahane göründüğünü yazıp çizerken kombine isim de taktı; bra (sutyen) ve cardigan’ın (hırka) birleşiminden “Bradigan” doğdu. Vogue’dan, Glamour ve Harpers Bazaar’a bütün moda dergileri bu sonbahar artık başka bir şey giyilmeyecek havasını çalmaya başladı ve kaçınılmaz son geldi; bir New York markası olan Khaite’nin stokları bir saat içinde tükendi. 520 dolarlık kaşmir sutyen ile 1.540 dolarlık hırkaya bekleme sırası vardı siteye son baktığımda.

Khaite'nin sitesinde 1.540 dolarlık kaşmir hırka manken üzerinde böyle. Pek kapışılası görünmüyor!

Katie Holmes bir Instagram zengini değil ama zengin olduğu kesin. Fakat onun izinden gidip 520 dolarlık sutyeni kapışacak bir kitlenin bulunması da sürpriz oldu. “Tek ihtiyacım kaşmir bir sutyenmiş, farkında değilmişim…” tarzı yorum yazanların ne kadarı ciddi bilemiyorum ama kaşmir sutyen giymeye hazır çok sayıda kadın olduğu kesin. Fakat asıl itici güç, o sutyeni takan kadının sağlıklı, mutlu ve çok çekici görünmesi. Fotoğraf çok kendiliğinden, stüdyo yok, photoshop yok…

Şu sıra peş peşe üç filmi tamamlamış bulunan Katie Holmes böylece beklenmedik bir anda stil ikonu olup çıktı. Bugüne kadar giyim kuşamı çok da projektör altında olmayan Katie’nin yeni miladı oldu kaşmir sutyenden önce, kaşmir sutyenden sonra… Şimdi gittiği defilelerde takip altına alınıyor, sutyenle ilgili sorular soruluyor. Vogue’un “böyle bir furya bekliyor muydun?” sorusuna verdiği yanıt şu: “Hayır. Rahat ve kolay giyilebilir lüks ürünlerle (Khaite) çok iyi iş çıkarıyor. Hepsi de uzun kullanımlık klasik parçalar. İnternetten alıyorum bunları…” Yani her sıradan vatandaş gibi parasını ödeyip almış!

Sokağa çıkarken anında fotoğraflanıp, sıradan bir siyah üst ve pantolona “Katie moda manifestosuna devam ediyor” gibi sofistike yorumlar yazılıyor. Özel hayatı da magazin menzilinde. Bir dedikodu sitesine göre Tom Cruise, “Hazır Jamie’den ayrılmışken…” diyerek Katie’yi geri kazanmak için çırpınmaya başlamıştı. Bir başka dedikodu sitesi ise Cruise’un Katie’ye katiyen yalvar yakar olmadığına dair kalıbını basıyordu. 

ÇABA GÖSTERMEDEN REKLAM YAPMAK

Tabii magazine malzeme lazım ama esas mesele Katie Holmes’un bir stil ikonu olmak, marka reklamı yapmak gibi bir çaba içinde olmaması. Tamamen spontan gelişen kaşmir sutyen vakası ortalığı biraz fazla çalkaladı, hepsi bu. Yoksa ünlülerin giyim kuşamı marka reklamı içermese de Türkiye dahil dünyanın her yerinde merak ve taklit konusu. Örneğin düşes eltiler Kate ile Meghan ne giyse, anında kapışılıyor internette. Gwyneth Paltrow ve Angelina Jolie gibi Hollywood aristokrasisi mensupları da aynı kategoride.

Bir takım komplo teorisyenlerine göre sutyen vakası çok ince planlanmış bir reklam çalışması. Khaite markasının Katie’nin fotoğrafını paylaşmasını kanıt diye gösterenler de oldu, çünkü internetten alışveriş çılgınlığı o dakika başlamıştı.

Katie Holmes ise iki ürünü, parasını ödeyerek aldığını söylüyor. Sosyal medyada marka paylaşımlarıyla yükünü tutan birçok ünlünün aksine, belki giyer-takar da diye hediye edilmiş değil “Bradigan”. Sosyal medya planlama ve analiz platformu Hopper'ın 2019 zenginler listesinin birinci sırasında Kylie Jenner var. Paylaşım başına kazancı yaklaşık 1.3 milyon dolar. İkinci sıradaki Ariana Grande takipçi bağlamında 158 milyonla Jenner’ın önünde ancak paylaşım başına kazancı geride; 996 bin dolar. Üçüncü de 995 bin dolarla Christiano Ronaldo.

Katie Holmes listede değil. Kaşmir sutyen sansasyonundan eline geçen ise göründüğü kadarıyla namı yürüdü, o kadar. 

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!