F.Bahçe'nin Cristian ile kazandığı gol kamuoyunu ikiye böldü. Bir kısım "Yüzde yüz goldü" dedi. Diğer bölümü ise "Gol ofsayttı. Yardımcı bayrak kaldırmıştı. Hakem hizada mı ki re'sen karar verdi?" diye düşüncelerini ve yorumlarını yazdılar, söylediler.
Gelelim pozisyona; kural, "Ofsayttaki bir oyuncunun topa dokunması halinde ya da hareketlenmesi ile rakibe veya oyuna müdahalesi olursa bu oyuncu ofsaytla cezalandırılacaktır" der. Sow, top en son ayaktan çıktığı anda her yerden görülebilecek şekilde açık ofsaytta. Topla oynamıyor ama topa hareketleniyor. Arkadan gelen Cristian gol yapıyor. Hakem, Sow'u oyuna ve rakibe müdahale etmediği için dikkate almıyor ve bu yüzden gol veriyor. Oysa Sow topa hareketlenerek savunma oyuncularının topla oynamasına engel oluyor. Özellikle Trabzonlu Giray, Sow önünde olmasa topa net bir şekilde müdahale edecek durumda. Sow'un topun önünde durması Trabzonlu savunma oyuncusunun oynamasına yüzde yüz engel oluyor. Senegalli, aktif oyun içerisinde ve Trabzonlu savunma oyuncularına müdahale ediyor. Topun hemen yanında durarak da Cristian'ın topa vurmasına büyük bir avantaj sağlıyor. İşte bu yüzden kurala göre gol iptal edilmeliydi.

 

HAFTANIN PERFORMANSLARI

Fırat Aydınus
Trabzon-Fenerbahçe *
Türkiye'de kendi jenerasyonunda en fazla derbi yöneten hakem. Hemen hemen hepsinde başarılı olmuş, adı da 'derbikolik hakem' olarak anılmış. Taa ki bu derbiye kadar. Maçta iki tarafın da verilmeyen net 2 penaltısı var. Selçuk'un atılması lazım. Olcan'ın da en azından sarıyla cezalandırılması gerekirdi. Ne hikmetse iki pozisyonu da 'es' geçti. Cristian, Burak'ın ayak bileğine acımasızca bastı. Sarısı vardı. İkinci sarıdan kırmızı gösterip atamadı. Keza, aynı şeyler Colman için de geçerli. Ya gol mü? Yukarıda çok geniş açıklaması zaten yaptık.
Cüneyt Çakır
Sivas-İstanbul BŞB ***
Aldatmadan dolayı Doka'ya gösterdiği sarı kart örnekti. İstanbul BŞB'li Tom'un attığı golde hakemin büyük payı var. "Oyna, avantaj" demese gol 'güme' giderdi.
Tolga Özkalfa
G.Saray-Ordu ***
Tolga giderek performansını yükseltiyor. Bu sevindirici. Çünkü Süper Final'de ona ihtiyaç olacak. G.Saray'ın ikinci golünde ofsayt itirazları var. Temiz goldü. Necati'nin attığı ve iptal edilen bir gol var. Bu gol de ofsayttı. Ordulu Yalçın'ın, takım arkadaşı Dalmat'a çabuk çıkması için yaptığı davranışlar şık değildi. Yalçın'a sportmenliğe aykırı hareketten sarı gösterebilirdi.
Kamil Abitoğlu
Mersin İY-Karabük **
Karabük'ün ikinci golüne Mersinliler ofsayt itirazı yaptı. Ofsayt yoktu, gol temizdi. Mersinli Moritz'in serbest vuruşunda top barajdaki M.Yıldız'ın açık olan eline geliyor. Bu el, alan büyültmeydi ve topun geçmesini engelliyordu. Penaltı vermesi gerekirken, devam ettirmesi kariyerine yakışmadı.
Halis Özkahya
Kayseri-Eskişehir **
Veysel Sarı'nın ilk sarı kartı kural gereğiydi ve doğruydu. Ancak, ikinci sarısı yanlıştı. Rakibine hiçbir müdahalesi yoktu. Hakemin pozisyonu iyi süzememesi Veysel'i ihraç etmesi son derece düşündürücü ve bir o kadar da komikti.
Serkan Çınar
G.Birliği-Manisa **
G.Birliği lehine verdiği penaltı doğru bir karardı. Ancak, Manisalı Akaminko'nun da ceza alanı içerisinde düşürülmesine penaltı vermeliydi. Hüseyin Tok'un ilk sarıs doğru, ikinci sarısı ise hafif kaldı. Direkt kırmızı olmalıydı.
Abdullah Yılmaz
G.Antep-A.Gücü **
Hakem Abdullah Yılmaz, A.Gcü kalecisi Bayram'ın Muhammed'e ceza alanı içerisinde yaptığı kontrolsüz harekete penaltı vermedi. Bu, maçtaki tek hatasıydı. Bunun yüzünden de bir yıldızı kayıp gitti.
Bülent Yıldırım
Antalya-Bursa ***
Ev sahibi takım yenilerek küme düşme hattının ateşini ensesinde hissetti ve bütün ümitlerini son haftaya bağladı. Işte böyle bir maçta hakem alkışlanarak sahadan çıkıyorsa bize de "Aferin Yıldırım" demek düşer.
Özgür Yankaya
Beşiktaş-Samsun **
Ekrem-Kemal mücadelesinde penaltı yoktu. İtiraz yersiz. Beşiktaş defans oyuncusunun kafasından seken top, ofsayttaki Uğur Boral'a geldi. Oysa bu bir çarpmaydı ve ofsayttı. Bir de Quaresma'ya ceza alanı çizgisi önünde Fink tarafından yapılan net bir faul var. Yankaya daha dikkatli olmalı.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!