Son Dakika

Aşk için beynine format at

10.03.2018 - 05:08 | Güncelleme:

 

NeuroFormat sistemi adında bir yöntem geliştiren Barış Muslu, son kitabı ‘Neuro Aşk’ta yeni ilişkilere geçmek ya da mevcut ilişkiyi hayatta tutmak için yapılabilecek beyin oyunlarını anlatıyor. Muslu’yla kadın-erkek ilişkilerini, aşkın evrimsel gelişimini, aşkı bulmanın ve sürdürmenin yollarını konuştuk...

BARIŞ Muslu, ‘Sağlığına Format At’, ‘Beynine Format At’, ‘Yıka Beynini’ ve son olarak da ‘Neuro Aşk’ kitaplarının yazarı... Okullar, ülkeler, işler güçler derken bir zaman sonra kendini beynin işleyişini merak eder ve bunları araştırırken buluyor.

Kendi söylediğine göre NLP, EFT (Duygusal Özgürlük Teknikleri), Psych-k (Psiko kinesiyoloji), Meta-Medicine, German New Medicine gibi teknikleri öğrendikten sonra kendince bir sentez yaparak ‘NeuroFormat’ ismini verdiği bir yöntem yaratıyor.

Bu yöntem sayesinde travmaların, fobilerin, takıntıların, bağımlılıkların vs. temizlenebildiğini ifade eden Barış Muslu’yla, kadın-erkek ilişkilerini, aşkın evrimsel gelişimini, aşkı bulmanın ve sürdürmenin yollarını konuştuk...

‘AŞK, TÜRÜMÜZÜN VARLIĞI İÇİN AŞIRI GEREKLİ BİR DUYGU’

* Neuroformat, beyne format at, bunlar gerçekten çok okundu çok konuşuldu. ‘Neuro Aşk’ nedir?

Neuro aşk daha güzel bir konu olsa da aşk bizim keyif almamız için yaratılmış bir şey değil. Aslında bizim türümüzün varlığı için aşırı gerekli bir duygu. O olmazsa bizim türümüz hayatına devam edemiyor. Sadece seksten, cinsellikten bahsetmiyorum.

* Neyden bahsediyorsun?

Kara sevda benzeri bir duygudan, birisine kafayı takmaktan bahsediyorum.

* Bu mu lazım türümüzün devamı için?

Çocuklarımız illallah büyümüyorlar. Yani bir inek doğuruyor, salıyorsun çayıra, Mevlam onu kayırıyor. Kediler kısa bir süre sonra kendilerine yetebilecek hale gelebiliyorlar. İnsan yavrusunun bir yere gelebilmesi için 8-10 sene gerekiyor.

 

‘ÇOK MANTIKLI OLMAYAN BİR BAĞIMLILIK YARATIYOR’

* Bununla takıntılı aşkın ne ilgisi var?

İnsanın böyle bir zamana ihtiyacı olmasından dolayı annenin çocuğa bakması yeterli değil. Birçok hayvanda babanın bir etkisi yokken, bizde babanın kalıp anneye yardım etmesi gerekiyor. Babanın kalabilmesi için çocukların kendinden olduğuna emin olması gerekiyor ki çocuklara baksın. Yani kadının belli bir süre boyunca tek bir erkekle beraber olması gerekiyor. Dinden, ahlaktan bahsetmiyorum. 50 bin yıl önce doğada bir kadının duygu olarak bir erkeğe takması gerekiyor ki erkek onun yanında kalsın. Kadında aşk duygusu olmasaydı içgüdüsel olarak çok erkekle beraber olurdu.

* Tarih öncesi bir zamandan bahsediyorsun değil mi?

Mağara zamanından bahsediyorum. Kadın gidip de çok adamla beraber olsaydı babalar çocuğun kimden olduğunu bilemeyecekti; bir aile olmayacaktı, çocuklar da ortada kalıp öleceklerdi.

* Mağara zamanında çekirdek aileden mi bahsediyorsun?

Tabii ki hepsi beraber mağarada çekirdek aile şeklinde yaşamıyorlar. Komün hayatlar var ama doğada çok ciddi bir erkekler arasında alfa erkeği olmak üzere savaşlar var. Ve çoğu zaman kimin çocuğu kimden biliniyor.

* Günümüze gelelim...

Kadının ve erkeğin çocuğu beraber yapıp sonra 4, 5,10 sene erkeğin babalık yapması için olması gereken bir duygu.

* Bu da bir çeşit takıntı mı diyorsun?

Aşk, bir obsesif kompulsif bozukluk.

* Kalbin atıyor, terliyorsun, karnında kelebekler uçuşuyor gibi fiziksel etkileri olan bozukluk mu diyorsun aşk için?

İşimize yarayan, türümüzü devam ettiren ama çok mantıklı olmayan bir bağımlılık yaratan bir şey gibi. Aşk ile uyuşturucu bağımlılığının beyindeki fizyolojisi, kimyası bire bir aynı.

* Aynı hormonları mı salgılatıyor?

Aynı hormonları, mekanizma yüzde 100 aynı. Bu yapay uyuşturucular aşkla tetiklenen yeri tetikliyorlar. Ona bağımlı olmak, kafayı takmak, yükselmeler-alçalmalar, bir hareketiyle dağılmalar, terk etmesiyle kendini köprüden atmalar...

 

‘HER ZAMAN CEPTE DEĞİLİM HAVASI VERMEK GEREKİR’

* Başka bir insanı hayatın merkezine koymak gibi mi?

Evet, çok mantıklı değil ama amaç kafayı tek birine tak ve belli bir süre onunla beraber ol ki çocuk ortada kalmasın.

* Peki bu süre nedir?

4-5 sene diye geçiyor doğada. Ama bu aşkın 4-5 sene olduğu anlamına gelmez. Aşk ne zaman biter? Aşk elde edilip çözülünce bitiyor.

*Yani bir nihayete kavuşunca ve hormonların salımı azalmaya başlayıp yerini rutine bıraktığında mı?

Karşıdan yüzde 100 emin olup “Onu artık kaybedemem, o artık cepte” dendiği anda bitiyor.

* Sürekli bir kaç-kovala oyunu mu oynayacağız?

Aşkı uzun süre devam eden çiftlerin yaptığı en önemli şey karizmayı çizdirmemek. İlişkin ne kadar güvende olursa olsun her zaman “Ben cepte değilim ve her zaman gizemli, bilmediğin bir tarafım var” havası vermek gerekir. Evlilik belli bir süre sonra yani sevgiyi getirip aşk duygusunu azaltıyor. Bağlılık, bir çocuğa beraber bakma, sevgi ortamı oluyor.

'Kadın, çocuğununun hayatta kalmasına yarayacak babayı arıyor'

* Kadınlar ve erkekler aşkı farklı mı yaşıyorlar?

Farklı yaşadıklarını söyleyemem ama kadınlar ve erkeklerin çok farklı insanlara âşık olduklarını söyleyebilirim.

* Nasıl yani?

Kadın ve erkeğin beyninin iki amacı var. Birincisi vücudunu ayakta tutmaya ve hayatta bırakmaya çalışıyor. İkinci amacı da senin soyunun hayatta kalması. Kadınla erkeğin, ikisinin de beyninin amacı soyunun devam etmesi. Bir erkek soyunun devam etmesi için çok basit şekilde ne yapmalı? İlkel zamanları düşünün; mümkün olduğu kadar tohumlarını saçmak.

*Ya kadın?

Kadın çok çocuk yapma peşinde değil zaten sınırlı sayıda çocuk dünyaya getirebilecek. O yüzden çocuğu dünyaya getirebilmek için, en güçlü babayı arayacak. Sadece güç değil sağlık, zekâ, statü, klan içerisindeki karizma, çalışkanlık, azim bunları arıyor. Yani çocuğunun hayatta kalmasına yarayacak babayı arıyor.

‘İlişkiyi hayatta tutmak için beyin oyunları var’

* Bizi aşktan neler alıkoyuyor?

Şu anki ilişkiler, geçmişte yaşadıklarıyla ilgili. Senin şu an ne kadar kendine güvenli olduğun, ne kadar dışa dönük olduğun, utangaçlığın, ne kadar kapalı-açık olduğun vs... Neuro- Format sistemi diyoruz ya; ilişkiler için de beyin formatı atmanın yolu var kitapta. Geçmişi temizledikten sonra yeni ilişkilere geçebiliyoruz. Yeni ilişkilere geçmek için ya da ilişkiyi hayatta tutmak için yapılabilecek beyin oyunları var. Bunları da kitabımın son bölümünde yazdım.

‘Erkek doğurganlık arıyor, kadınlara görsel bakıyor’

* Instagram çağında eşlerimizi nasıl seçiyoruz?

Kadın hâlâ içgüdüsel olarak güçlü erkeği arıyor. Bazen ünlü erkeği arıyor. Yakışıklı olmasına çok da gerek yok. Karizması olsun, tanınır olsun, azimli olsun, zeki olsun. Erkek de kadında doğurganlık arıyor. Görsel bakıyor kadınlara; simetriye bakıyor. Yani erkek doğurganlık ararken kadın çocuğunun hayatta kalmasına yarayacak kadar güçlü olan bir erkek arıyor. Kadın ve erkek bu içgüdülerle kime çekim duyacağına karar veriyor. Cinsel birliktelik de bağlılık mekanizmasını ateşliyor.

* Oksitosin hormonundan mı bahsediyoruz?

Evet, oksitosin bağlılığı sürdürüyor. Aşktaki olay biraz dopamin. Uyuşturucuların yükselttiği ya da bağımlılıktan heyecanın yükselttiği bir şey.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000