Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Piyasalarda istikrar sağlandıktan sonra Merkez Bankası Başkanının değiştirilmesi istikrarı bozdu.

Dolar kuru 7.21’den 8’e yükseldi. Ülkemizin 5 yıllık Dolar cinsi risk primi 300’den 457’ye fırladı. 10 yıllık tahvil faizimiz yüzde 14’ten 18’e gitti. Borsamızda ana endeks yüzde 11 kadar değer yitirdi. Bu satışlar daha derinleşmişti ancak gelen tepki alımları ile bu seviyelere iyileştiler!

Başkan değiştirmenin hiçbir türlü yararını göremedik. Başkanlar arasında kalite farkı olduğu için değil. Değiştirme eyleminin sık olmasından kaynaklanıyor bu. Üstelik sıklıkla kurumların gücünden ve öngörülebilirlikten bahsederken.

Elbette bu dünyanın sonu değil. Hayat öyle ya da böyle devam edecek.

Fakat yeni rolleri olacak herkesin.

Bankalar örneğin. Önümüzdeki aylardaki sendikasyonları düşünüyorlar. 6 milyar dolardan fazla yabancı para cinsinden döviz kredilerini yenileme zamanı geldi. Güven verilen zamandan alınan itibar ile hala geçen seferden ucuza borçlanacaklar ancak maliyetler hızla yükseldi.

Bir diğer konu ise krediler. Özellikle yabancı para kredilerde ya en ufakları bile üst mercilerin onayına sunulacak ya da vadeler her türlü para biriminde kısılacak. Finansal olarak daraltıcı bir etki. Kredi koşulları sıkılaşıyor. Hesaplar yeniden yapılmak zorunda.

Merkez Bankası Başkanı...

Oldukça zor bir göreve geldi. Büyük ihtimalle gerekeni yapacak ancak ikna etmesi çok zor olacak. Sırf bu itibar inşasından ötürü belki de faiz indirimi başka bahara kaldı. Ya da rafa kalktı?

Yeni rolünü içselleştirmek ve hem kendini hem kurumunu bu yeni normale hazırlamak ile meşgul olacak.

Reel sektör ne yapacak?

Enflasyondan çok kurdan ve faizlerden şikayet eden iş insanı sayısı çoktu. Eminim onlar da böylesi bir değişiklik istemezlerdi. Acaba şikayeti müesseseye, memnuniyetleri eşe dosta iletseler farklı bir sonuç olur muydu?

Bilemem.

Bildiğim şey şu. Şimdi onlar da uyum sağlamak zorundalar. Acaba neye? Daha yüksek faizin daha uzun süre piyasada kalmasına, daralan iç pazara, yüksek enflasyona ve kura. Kolay gelsin.

Yatırımcılar ve tasarruf sahiplerine düşen yeni rol ne?

Bir kısmı belirsiz. Bir kısmı ise acil alınan kararlar.

Şöyle ki;

Lokal tasarruf sahiplerinin ilk tepkisi çok olumlu bir biçimde yüksekten dövizlerini ve altınlarını bozmak oldu. Ancak tasarruflarda tercihin yerli ve milli paradan yana kullanılması için düşük enflasyon ve yüksek güven ortamı gerekiyor. Bu bakımdan yerli yatırımcılar için de bu hızlı tepkilerin değişmemesi için rollerinden soğumamaları gerekiyor. Bunun için enflasyonun üstünde bir faiz ile birikimlerini korumaları gerekiyor.

Yatırımcılar içinse ellerinde tuttukları varlıkların değeri konusunda henüz net bir iz yok. Yeni faiz seviyelerinden sonra borsa hedefleri nasıl olacak örneğin? Hangi sektörler tercih edilecek? Bankalardaki ‘ikinci yarıda ralli’ tezi çöktü. Yeni hikaye ne olacak?

Makro resimde henüz bir konsensüs sağlayamadık. Yüksek kur seviyesi ile cari fazlaya doğru, düşük tüketim, yüksek kur & enflasyona doğru mu gidiyoruz? Dolayısıyla yüksek işsizliğe?

Değişiklik sonrasında film ve roller değişti. Çünkü senaryo artık başka bir senaryo. Bu bakımdan önemli bir değişiklikti. Yeni rolleri erkenden etüt etmekte fayda var.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00