Son Dakika

İlaç endüstrisi nereye koşuyor?

03.05.2018 - 03:27 | Güncelleme:

 

İlaç endüstrisinde 2-3 yıl önceki karamsar tablo dağılmış. Hükümetin ilaç endüstrisini geliştirmek için bam telini tespit etmiş olması yerli ilaç sanayicilerini cesaretlendirmiş. Türkiye’de üretilmeyen insülin, onkoloji ve biyoteknoloji ürünlerinin “stratejik teşvik” kapsamına alınmış olması sektörü sevindirmiş. Hatta teşviklerle yerli ilaç şirketi sayısı yükselmiş. Çünkü “stratejik teşvik”le yatırımlar artmaya başladığı gibi teşvikin yan sanayinin gelişmesine, kapasite kullanım oranına ve yerli üretime de ciddi katkı sunacağının emareleri görülmüş.

Türkiye’de 2 eşdeğer ilaç üretiliyor olması halinde Sağlık Bakanlığı’nın bu ilaçların ithalatına izin vermemesinin de ciddi yansımaları olmuş. Bu ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) listesine girebilmesi için Türkiye’de üretilmesinin şart koşulmasıyla da ülkemizdeki ilaç fabrikalarında birçok yabancı ilaç ürettirilmeye başlanmış. Bazı yabancı firmalar ise kendi ilaçlarını üretmek için yatırım yapmış. Tek başına iki düzenleme bile sektörde olumlu gelişmelere sebep olmuş.

İlaç sektöründeki son durumu öğrenmek üzere İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Başkan Yardımcısı Ali Arpacıoğlu ve Genel Sekreter Turgut Tokgöz ile bir araya geldiğimde, gelişmelerden mutlu olduklarına şahit oldum. Zira iki isim aynı zamanda ilaç endüstrisinin en önemli şirketlerine yön veriyor: Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut ve Adeka İlaç Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Arpacıoğlu’nun, yaklaşım ve tespitleri bu sebeple son derece önemli. Sektördeki son durum ise şöyle:

*********** 

25 MİLYARLIK İLAÇ PAZARI

Türkiye ilaç pazarının büyüklüğü 2017 rakamıyla 24.26 milyar TL. Sektör, 2010’daki 13 milyar TL büyüklükten buraya gelmiş. Türkiye, ilaç pazarı büyüklüğü açısından, 2016 değerlendirmesiyle dünyada 16. sırada yer almış. Ancak son iki senede ilaç fiyatlandırma ve geri ödeme politikalarındaki iyileşmelerin de etkisi ve Sağlık Bakanlığı’nın son düzenlemeleriyle 2017 rakamlarıyla dünya sıralamasında 1-2 basamak atlayarak çok daha iyi noktaya gelmesi bekleniyor.

Türkiye’de referans veya orijinal ilaç pazarı 2017’de 16.7 milyar TL, eşdeğer ilaçlar ise 7.55 milyar TL büyüklüğe ulaşmış. Rakamlar, yerli ilaç endüstrisinin gideceği daha çok yol olduğunu gösteriyor. Yeter ki kamu akıllı politikalarla desteğini esirgemesin. Ülkemizde üretilen eşdeğer ilaçlar, referans ilaçlarla aynı özelliklere sahip, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağlıyor, ancak referans ilaçların koruma süreleri bittikten sonra eşdeğerleri satışa sunulabiliyor.

*********** 

NE KADAR İLAÇ İTHAL EDİYORUZ?

Türkiye geçen yıl 13.6 milyar TL’lik ilaç ithal etmiş. Buna karşılık Türkiye’de üretilen ilaçların rakamsal değeri de 10.6 milyar TL olmuş. Yerli ilaç endüstrimiz 150’den fazla ülkeye geçen yıl 890 milyon dolarlık ilaç ihracatı gerçekleştirmiş. 2017’deki ilaç ithalatı ise 4 milyar 790 milyon dolar olmuş. Halihazırda Türkiye’de faaliyet gösteren 482 firma bulunuyor. Yerli ilaç şirketi sayısı 364, yabancı firma sayısı ise 118.

*********** 

MİLLİ İLACA NE KADAR YAKINIZ?

Kendi molekülümüzü geliştirebilmemiz için bu alana daha fazla yatırım yapılması, endüstrinin özkaynaklarını artırması gerektiği gibi devletin de yapıcı ve destekleyici politikalar üretmesine, farklı teşvik mekanizmaları kurgulamasına ihtiyaç var. Yüksek düzeyli koordinasyonla, kamu-özel sektör-üniversite işbirliği gerekli. İmkânlar sağlandığı takdirde gerekli Ar- Ge iklimi oluşacak, atılımlarla da kendi molekülünü geliştiren ülke seviyesine yükselmiş olacağız. Hasılı milli ilaca ulaşmak için çok yönlü gayret lazım.

*********** 

AKARYAKITTA VERGİLER NEDEN İNMİYOR?

Kim veya kimler yaydıysa Maliye Bakanı Naci Ağbal’a atfedilen akaryakıtta ÖTV’nin aşağı çekilmesine dair haber 2-3 gün tedavülde kaldı. Yaklaşık 15 gün önce Maliye Bakanlığı’nın tuzunun kuru olduğunu, hatta petrole gelen zamlar sebebiyle topladıkları vergilerin de yükseldiği notunu düşmüş, vergide indirim yapmalarının gerekli olduğunu kaydetmiştim. Dolayısıyla Maliye Bakanlığı’nın indirim haberlerine sevinmiş, kesin neticeyi görmeyi beklemeye koyulmuştum. Ama hevesimiz kursağımızda kaldı. Madem seçim ekonomisine geçtik, akaryakıtta vergiler neden indirilmiyor? Çünkü devlet vatandaştan, akaryakıtta verginin de vergisini alıyor. Sadece ÖTV ile sınırlı bir durum değil.

Aldığımız her bir litre yakıtın yaklaşık üçte ikisi vergi. 100 TL’lik benzin alıyorsak, yaklaşık olarak 65-70 TL’sini vergi için ödüyoruz. Mart 2017’deki Enerji Piyasası Denetleme Kurulu Raporu’na göre 1.46 TL maliyeti olan bir litre benzin için 3.17 TL’lik vergi toplanıyor. Her 1 litrelik akaryakıtta 1.8 ile 2.4 TL arasında “Özel Tüketim Vergisi”ne ilave olarak akaryakıt bedeli üzerinden % 18 KDV alınıyor. Maliye Bakanlığı’nın bu tatlı, kolay toplanan peşin vergiden vazgeçmesi gibi bir durum olabilir mi? Olmaz. Zaten burada “imar barışı” gibi hukuksuzluk yapan vatandaş tablosu da yok. Herkes kuzu kuzu ödüyor. Bakan da diyor ki, “Maliye politikası, para politikasıyla uyum içinde olmalı. Enflasyonu oluşturan dinamikler, vergi artışı kaynaklı değil. Enflasyondaki artış daha çok döviz kuru ve ithalat fiyatları kaynaklı”. Akaryakıt ithal ürün değil mi? Petrolü dövizle almıyor muyuz, Sayın Naci Ağbal?

Maliye Bakanı devam ediyor: “Akaryakıt vergilerinde 1.5 yıldır artış yapmıyoruz.” Yani oturun oturduğunuz yerde, akaryakıtta vergi konusunu kaşımayın, indirim yerine, bindirim gelebilir!

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
  • Misafir 04 Mayıs 2018 Cuma 17:29
    Maliye, gelir yerine tüketim vergileri ile belini doğrulttuğu sürece bu kaynaktan vazgeçmez. Hatta, 1,5 yıldır vergi arttırmıyorlarmış. Yani sayın bakan lütüfta bulunmuş. Gelirden adam akıllı ne zaman vergi alınacak, bilmiyorum. Benim 7 katı kadar kazanan serbest meslek sahibi tanıdığım benim kadar vergi ödüyorsa bu devletin ayıbıdır. Bu durumu 15 yıldır düzeltmeyen hükümetin ayıbıdır. Bu adalet olmazsa tabi tüketim vergileri fahiş olacaktır. Gelir vergisi dilimlerini bile bilerek düşük tutup asgari ücretlilere AGİ desteği ile hileye başvuruluyor. Yazık.
  • Misafir 04 Mayıs 2018 Cuma 08:58
    Sayın Güntay Bey, savunma, ilaç, enerji, sağlık, havacılık, gümrük, benzin. Bravo uzmanlık konusundaki süper yazılarınıza çok teşekkürler. Tek tek araştırılmış, inci gibi işlenmiş. Sizleri Liberty'ye bekleriz. Ahmet Akıncı
  • Misafir 03 Mayıs 2018 Perşembe 12:32
    Sayin Güntay bey, Yazilarinizi zevkle okuyor ve istifade ediyorum. Arastirma ve bilgiye dayali yazilarinizla ayni zamanda ülkemizin ekonomisine de ayna tutuyorsunuz. Avrupa'da sizleri takip etmekten mutluyuz. Basarilarinizin devamini diliyoruz. Osman Söyler / Frankfurt
Kalan karakter : 300