Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Korona vaka sayısı günlük 50 bin sınıra ulaştı. Bu tablo ülkemizi her açıdan sıkıntıya sokacak bir gerçeğe işaret ediyor. Öyle ki önümüzdeki aylarda turizme, ihracata, işlerin açılmasına, yurtiçi ve yurtdışı mal ve insan hareketlerine bel bağlamış her kesim için sıkıntılı günlerin habercisi. Ama caddeler, sokaklar normalleşme var havasında…

Eğer en kısa zamanda, bugün, yarın veya ertesi gün tam kapanma kararı alınmaz ise sonrasında alınacak her türlü tedbir toparlanma sürecini daha da geciktirecek, maddi ve manevi olarak daha fazla zarar verecektir.

Türkiye’nin Kovid-19 günlük vaka sayısında 50 bin rakamına ulaşması tüm üretim ve hizmet sektörlerini etkiler. Kısa sürede sıkı tedbirler alınmazsa artış oranları katlanacağı için mecburen bir noktada tam kapanma sürecine karar verilecektir.

Yaz sezonun yaklaştığı, üretimde çarkların dönmeye başlayıp, ihracatta güzel haberlerin geldiği şu günlere aldanmamak lazım. Şayet öyle bir hata yapılırsa yaz sezonunu her açıdan kötü geçireceğimiz garanti gibi.

Sadece turizm sektörünün; oteller, tur operatörleri ve havayollarının değil, ülke ekonomisinin, şirketlerin dar boğaza girmesi söz konusu. İngiltere’den, Rusya’dan ve Avrupa’dan bu yaz tatili için ülkemiz yönelik ilgiler, bir ay önce verilen güzel rezervasyon haberleri, vaka sayısı bu seviyelerde olursa kesin sıkıntıya girecektir.

Birçok ülke özellikle de gelişmiş olanlar aşılanma kriteriyle birlikte seyahat edilecek devletleri risk guruplarına ayırmak için çalışmaya başladı. Çok riskli kategorisinden, seyahat edilemeyecek “Kırmızı Grup” ülkeler arasına en önde dahil olursak, bu yaz turisti de turizm sektöründen beklenen 14-15 milyar doları geliri de unutmamız gerekecek.

Türkiye Kovid-19 salgını sürecinde özellikle turizm ve turist dendiğinde en başından beri tedbirsiz yaklaşan ülkelerden birisi oldu. Bir dönem her gelenin rahatlıkla giriş yaptığı, karantinaya almayan, test falan istemeyen bir ülkeydik. PCR testi istenmesine bile yurtdışından ülkemize bolca taşınan Kovid-19 vakaları sonrası karar verildi.

Fakat şu an durum çok daha farklı. Ramazan’a da sayılı günler var. Hemen, derhal tam kapanma kararı alınmazsa, bir hafta sonra Kovid-19 zorla bu eylemi bize yaptıracaktır. Artık zorla yapılan bir işin sonu ne olur? Düşünmesi bile insanın canını sıkıyor.

Bir yıldan fazla bir süredir Kovid-19 salgının etkisinde olan dünya ekonomisi, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) dün açıkladığı rapora göre en kötü günleri geride bırakmış. Diğer ifadeyle Kovid-19’da ülkeler ve piyasalar kendi ekonomi yöntemlerini geliştirerek sıkıntılı süreçten salgınla yaşama dönemine geçerek zor günleri kısmen atlatmış. IMF göre özellikle gelişmiş ülkelerin olağanüstü politikaları, finansal imkanları ekonomileri rahatlatmış, ancak henüz tehlike de geçmiş değil.

Eğer yakın zamanda salgının her açıdan kontrolü söz konusu olmaz ise şimdiye kadar harcanan finansal çabaların da istenmeyen sonuçları olabileceğinden endişe ediliyor. Hatta daha yıkıcı bir mali piyasa istikrarsızlığıyla karşılaşma tehlikesi olduğuna vurgu yapılıyor. Bu sebeple küresel ölçekte aşılanmaya ve akabinde ekonomik toparlanmaya büyük ümitler bağlanmış durumda.

Ayrıca IMF, gelecekte daha büyük sıkıntılara maruz kalmamak için hükümetlerin salgında bozulan finansal güvenlik açıklarına dikkat ederek piyasaları, şirketleri de desteklemelerinin gerektiğine işarete ediyor. Zor mesele.

Türkiye’de ise şirketlerin en önemli destek kaynağı Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) sona erdi. Kovid-19 döneminde faaliyetleri durmasına rağmen hiç devlet desteği almayan sektörler KÇÖ ile ayakta kaldı. Zor durumdaki şirketler son şans olarak 17 Mayıs’a kadar “Ücretsiz İzin” imkanlarını kullanmaya başladılar. İlave tedbir alınmazsa asıl problemler, sorunlar bundan sonra başlayacak...

İnsansız sistemlerin iyice yaygınlaşmaya başladığı, siber savaş stratejilerinin hayalleri zorlayacak şekilde ülkelerin gündemine girdiği, uzaydaki 3 binden fazla uydunun yeni dönem savaşlarının neresinde olacağının tartışıldığı günümüzde ABD ordusu Microsoft’tan “Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü” almaya karar vermiş. Uydular, siber savaşlar ve insansız sistemler günümüzün konusu olunca bunların eğitimi de ancak bu şekildeki donanımlarla olacaktır.

ABD ordusu 10 yıl içinde Microsoft’tan 21,3 milyar dolarlık bu gözlüklerden alacakmış. ABD askerleri gerçek ortamlara bindirilmiş hologramlar görmesini sağlayan gözlüklerle eğitim yapacak. Tanesi halihazırda 3500 dolar civarında olan bu gözlüklerden 10 yıl içinde 120 binden fazla satın alınacakmış.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00